Rak piersi – statystki, objawy, leczenie

0
1184
Ryzyko wystąpienia raka piersi wzrasta u kobiet powyżej 25 roku życia oraz takich, które nie były dotąd w ciąży | fot.: Materiał partnera zewnetrznego

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet stanowi bowiem ponad 12% wszystkich nowotworów. Jak się okazuje, dotyczyć może także mężczyzn, będą to jednak przypadki sporadyczne. Jakie są objawy jego występowania i czy można się przed nim uchronić? Co trzeba wiedzieć o profilaktyce przeciwrakowej? Na te i inne pytania, odpowiedź można znaleźć poniżej.

Objawy raka piersi

Niektóre z objawów mogą być zauważalne gołym okiem, jednak najczęściej są wyczuwalne podczas samobadania piersi. Tego rodzaju badanie warto przeprowadzać regularnie, zwłaszcza u kobiet powyżej 25 roku życia. Przypomina nieco masaż. Jeżeli pod palcami wyczujemy guzek, który się nie przemieszcza, to wówczas koniecznie należy udać się do lekarza, który zleci przeprowadzenie szczegółowych badań. Nie należy jednak wpadać od razu w panikę, nie każdy guzek to zmiana nowotworowa. Czasami są one zupełnie niegroźne. Niemniej, poza tego rodzaju objawem, trzeba zwracać uwagę także na wszelkie zmiany pojawiające się na skórze piersi oraz wciągnięcie brodawki czy jej owrzodzenie. Alarmującym objawem jest również zaczerwienienie oraz pogrubienie skóry piersi, nazywane skórką pomarańczową. Do innych objawów raka piersi zalicza się: wyraźną asymetrię sutków, wyciek z brodawki czy powiększenie pachowych węzłów chłonnych.

Metody leczenia raka piersi

Wyróżnia się różne metody leczenia raka piersi. Zalicza się do nich przede wszystkim chemioterapię, radioterapię oraz zabieg chirurgiczny. To lekarz onkolog powinien wybrać daną metodę na podstawie umiejscowienia guza, jego rozmiaru, stopnia zaawansowania choroby, a także wieku pacjentki i jej historii medycznej. Kluczowy jest zatem wybór odpowiedniego, doświadczonego specjalisty. Znaleźć można go m.in. na chirurgia-onkologia.com.pl. Zabieg chirurgiczny polega na usunięciu guza z marginesem tkanki zdrowej piersi bądź usunięcia całej piersi – jest to tzw. mastektomia. W czasie radioterapii stosowane jest za to napromieniowanie komórek nowotworowych, gdyż nie są one widoczne ani wykrywalne, chociażby w czasie USG. Chemioterapia, nazywana leczeniem systemowym do zniszczenia lub spowolnienia komórek nowotworowych, wykorzystuje leki. Podawane mogą być one doustnie lub dożylnie. Jest to leczenie cykliczne, które może trwać nawet 6 miesięcy.

Kto powinien się badać?

Ryzyko wystąpienia raka piersi wzrasta u kobiet powyżej 25 roku życia oraz takich, które nie były dotąd w ciąży. Z tego też względu wszystkie Panie powinny wykonywać samobadanie w domu, a dodatkowo przeprowadzać mammografię przynajmniej 1-2 w roku. Wczesne wykrycie zmiany nowotworowej daje bardzo duże szanse na wyleczenie, a samo badanie trwa zaledwie kilka minut, dlatego warto poświęcić ten czas, aby zadbać o własne zdrowie. Nowotwór w zaawansowanym stadium daje już znacznie słabsze rokowania.


Materiał partnera zewnętrznego