Osteoporoza – dyskretny złodziej kości

0
1109
Szczęśliwi dziadkowie
Na osteoporozę narażone są zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w szczególności po 60 roku życia. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Osteoporoza to podstępne schorzenie, które nie bez powodu bywa nazywane dyskretnym złodziejem kości. Przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, by w końcu doszło do złamania nawet podczas upadku z własnej wysokości. Na osteoporozę narażone są zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w szczególności po 60 roku życia. Kobiety częściej zmagają się ze złamaniami osteoporotycznymi. Mamy do czynienia ze schorzeniem, które w pewnym wieku przynajmniej raz dotyka każdego człowieka i niestety może skutkować poważnymi następstwami, włącznie z utratą życia. To z tego względu tak dużą uwagę zwraca się na temat, jakim jest profilaktyka osteoporozy.

Osteoporoza – czym jest?

Osteoporoza to choroba szkieletu. W jej przebiegu dochodzi do wyraźnego pogorszenia jakości kości, a następnie wzrostu ryzyka złamań niskoenergetycznych. Złamania osteoporotyczne to takie złamania, do których dochodzi spontanicznie. Przyczynami mogą być upadki z wysokości własnej bądź w wyniku pojawienia się niewielkiego urazu. Mowa o sytuacjach i zdarzeniach, które u osób zdrowych nie prowadzą do przerwania ciągłości kości zdrowej. Złamania osteoporotyczne stwierdza się również wtedy, gdy zostają wykluczone wszystkie inne przyczyny, w tym zmiany patologiczne i schorzenia, chociażby nowotworowe.

Główne złamania osteoporotyczne do jakich dochodzi, gdy zostaje pominięta profilaktyka osteoporozy, to:

  • złamania trzonów kręgowych,
  • złamania bliższego końca kości udowej (bkku),
  • złamania bliższej części kości ramiennej,
  • złamania dystalnej części przedramienia.

Złamania tego typu prowadzą nie tylko do pogorszenia jakości codziennego życia i dolegliwości bólowych. Najczęściej kolejne złamania występują już w zwiększonej częstotliwości, nawet w sytuacjach, które wcześniej nie owocowały złamaniami. Ponadto zwiększa się ryzyko niepełnosprawności, jak i znacząco zwiększa się śmiertelność.

Osteoporozę cechuje rozrzedzenie tkanki kostnej, co uwidacznia się w postaci ścieńczenia i zmniejszenia liczby beleczek kostnych w części gąbczastej, jak i jest to widoczne w postaci ścieńczenia części korowej. Badanie mikroskopowe pozwala ujawnić ilościową różnicę między kością zdrową i osteoporotycznie zmienioną.

Objawy osteoporozy

Pierwsze objawy osteoporozy to sygnał dla pacjentów, że powinna ich zainteresować profilaktyka osteoporozy. Warto również wdrażać stosowne działania zanim wejdzie się w wiek, który jest obarczony największym ryzykiem występowania złamań spontanicznych, osteoporotycznych.

Objawy osteoporozy w dużej mierze uwarunkowane są liczbą oraz obszarem złamań. Jeśli dochodzi do złamania przedniej krawędzi kręgu, pacjent może nie odczuwać szczególnych dolegliwości. Niekiedy pojawia się ból podczas siadania oraz w pozycji stojącej. Częściej jednak ból jest nagły i dotkliwy, występujący nawet podczas kichania czy kasłania, co wynika z nieustannej pracy kręgosłupa. Ruchy stają się ograniczone, ból może przyjmować charakter ostrego. Poza tym pacjent jest w stanie wskazać dokładne miejsce bólu. Nierzadko chory zmaga się z brakiem apetytu, wzdęciami brzucha i nasileniem dolegliwości w miejscu złamania, gdy dochodzi do nadmiernego uczucia sytości w nadbrzuszu.

Osoby zmagające się z osteoporozą mają zmienioną sylwetkę. Pojawia się tzw. garb wdowi, plecy stają się zaokrąglone i dochodzi do obniżenia wzrostu. Takie zmiany dają efekt w postaci dolegliwości bólowych, ale i niepożądanych działań ze strony klatki piersiowej oraz jamy brzusznej.

W przypadku złamań kości długich najczęściej konieczna jest interwencja chirurgiczna i hospitalizacja. Takie złamania są obarczone najwyższą śmiertelnością, związaną z powikłaniami sercowo-naczyniowymi, oddechowymi oraz nerkowymi.

Profilaktyka osteoporozy

Profilaktyka osteoporozy odgrywa ogromną rolę w poprawie funkcjonowania życia pacjenta, ale i względem ochrony przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, włącznie z utratą życia. Do działań profilaktycznych zalicza się odpowiednią podaż wapnia oraz witaminy D3. Tutaj istotne znaczenie ma nie tylko prawidłowa dieta, ale i suplementacja. By wiedzieć, jak istotne są wymienione składniki i jaki efekt może dać ich przyjmowanie dla profilaktyki, warto przeczytać informacje, jakie znajdziemy pod adresem witryny internetowej calperos.pl.

Profilaktyka osteoporozy obejmuje również utrzymywanie prawidłowej masy ciała, walkę z nałogami tytoniowym oraz alkoholowym, a także systematyczną aktywność fizyczną w formie rekreacyjnej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

ŹRÓDŁA:

  • https://reumatologia.mp.pl/choroby/64948,osteoporoza
  • http://www.phie.pl/pdf/phe-2015/phe-2015-1-106.pdf
  • http://www.kcm.pl/wp-content/uploads/2016/01/Publikacje_Osteoporoza_pacjent_01-08-04al.doc.pdf
  • Osteoporoza. Postępowanie profilaktyczne, diagnostyczne i lecznicze. Wytyczne dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej Osteoporosis. Prophylactic, diagnostic and therapeutic.Guidelines for primary care physicians. Polska Grupa Robocza

Materiał partnera zewnętrznego