Jak wybrać najlepszy lek na kaszel mokry?

0
1410
Ojciec podaje dziecku syrop
Sięgnijmy najpierw po łagodne syropy ziołowe zawierające wyciąg z pierwiosnka lekarskiego, bluszczu pospolitego i babki lancetowatej. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kiedy pojawia się mokry kaszel?

Kaszel mokry jest zwykle następstwem suchego kaszlu. Jego głównym zadaniem jest usunięcie i oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Plwocina może mieć charakter ropny (jest wtedy koloru żółtawego lub zielonkawego) lub charakter śluzowy (przezroczysta, biaława). Niepokojącym objawem jest obecność krwi w wydzielinie. Taki stan wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Ten rodzaj kaszlu nie jest tak gwałtowny i męczący jak jego suchy poprzednik. Nasila się zwykle rano, bo w naszych drogach oddechowych gromadzi się dużo zalegającej wydzieliny, której nie odkrztuszaliśmy przez całą noc.

Przyczyną kaszlu mokrego jest zwykle infekcja wirusowa. Odruchowi kaszlowemu towarzyszy również ból gardła, katar, osłabienie oraz gorączka. Rzadziej kaszel mokry jest związany z alergią, infekcją bateryjną, mukowiscydozą, gruźlicą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Podczas leczenia stosuje się preparaty wykrztuśne, które rozrzedzają wydzielinę oraz zmniejszają jej ilość. Kaszel mokry jest wyjątkowo uciążliwy u dzieci. Maluchy nie potrafią jeszcze wypluwać odrywającej się wydzieliny i bardzo często tylko ją wykrztuszają ku górze, a potem połykają. Plwocina gromadzi się w żołądku, podrażnia go i może nawet doprowadzić do wymiotów.

Jak wybrać lek na mokry kaszel?

Mokry kaszel należy zawsze leczyć preparatami, które ułatwiają odkrztuszanie. Nie pomylmy się i nie weźmy przez przypadek leku na kaszel suchy, który ma za zadanie hamować odruch kaszlu. Środki na kaszel mokry mają dokładnie odwrotne działanie – pomagają rozrzedzać wydzielinę i nasilają odruch kaszlowy. W ten sposób łatwiej pozbywamy się plwociny i szybciej zdrowiejemy.

Sięgnijmy najpierw po łagodne syropy ziołowe zawierające wyciąg z pierwiosnka lekarskiego, bluszczu pospolitego i babki lancetowatej. Jeśli jednak okaże się, że nie są wystarczająco skuteczne, będziemy potrzebować czegoś silniejszego, czyli leków mukolitycznych i sekretolitycznych. Te preparaty są zwykle w formie syropu, ale zdarzają się również tabletki na kaszel mokry (np. Fluimucil: http://fluimucil.pl/). W zależności od tego, jaki lek wybierzemy mamy do wyboru takie substancje czynne jak: ambroksol, acetylocysteina, bromheksyna, karbocysteina oraz gwajafenezyna.

Działanie mukolityczne oznacza, że preparat rozrzedza wydzielinę śluzową w drogach oddechowych, ułatwia jej przesuwanie podczas kaszlu i zmniejsza jej gęstość i lepkość. Za to działanie sekretolityczne to pobudzanie oskrzeli do wydzielania płynnego śluzu. Jeśli zdecydujemy się zastosować preparaty zawierające wymienione substancje czynne, to pamiętajmy o dwóch ważnych zasadach. Po pierwsze nie należy zażywać syropów ani tabletek mukolitycznych po godzinie siedemnastej. Jeśli zbyt późno weźmiemy dawkę leku, rozrzedzona wydzielina uniemożliwi nam spokojne zaśnięcie. Po drugie podczas leczenia należy przyjmować jak najwięcej płynów.

Domowe sposoby na mokry kaszel

W walce z mokrym kaszlem pomocne będą również domowe metody. Wprowadzenie podczas choroby kilku prostych nawyków może znacząco przyspieszyć powrót do zdrowia. Bardzo ważne jest odpowiednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Suche powietrze nasila dolegliwości związane z przeziębieniem, w tym także kaszel.

Podczas choroby pomocne jest również nacieranie klatki piersiowej. Do nacierania stosuje się maści zawierające w sobie olejek mentolowy, terpentynowy lub kamforę. Preparat nakłada się od okolicy łuków żebrowych w kierunku szyi. Maść należy dokładnie wsmarować w skórę, a klatkę piersiową można dodatkowo lekko opukać palcami. Podczas całego zabiegu powinniśmy leżeć, a potem przykryć się kołdrą. Nacieranie przyspiesza wydostawanie się zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych i uaktywnia odruch kaszlowy.

Kolejną domową metodą wartą uwagi jest oklepywanie pleców. Jego zadaniem jest wywołanie ruchu wydzieliny w drogach oddechowych, przez co łatwiej jest nam ją odkasłać. Do tego zabiegu będziemy potrzebować pomocy drugiej osoby. Musimy położyć się na boku lub usiąść, a nasz towarzysz ma za zadanie energicznie oklepywać nasze plecy od dołu do góry. Skórę przed zabiegiem można posmarować Amolem lub spirytusem kamforowym.

Inhalacje to lek na kaszel, który stosuje się od wieków. Ich zasadniczą rolą jest rozszerzyć drogi oddechowe oraz rozrzedzić zalegającą wydzielinę. Zwykle do tego celu stosuje się parówkę, czyli inhalację nad miską z gorąca wodą. Do miski należy nalać wrzącej wody i dodać do niej olejków eterycznych. Kiedy woda lekko przestygnie, musimy nachylić się nad miska z ręcznikiem na głowie i wdychać aromatyczne opary.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!


Materiał partnera zewnętrznego