Ulewanie u noworodka – powodem do niepokoju?

0
2393
karmienie noworodka
Ulewanie u noworodka jest często występującym objawem fizjologicznej niedojrzałości organizmu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ulewanie u noworodka jest często występującym objawem fizjologicznej niedojrzałości organizmu. Oznacza to, że zwieracz wpustu żołądka nie jest w pełni rozwinięty i mięsień, który znajduje się w górnej części żołądka nie wstrzymuje jedzenia, przez co pokarm cofa się z żołądka do jamy ustnej.   Jest to zjawisko naturalne, które najczęściej powstaje w pierwszych tygodniach życia dziecka, następnie zaś samodzielnie przemija. Jednak jeśli występuje często i zauważyłaś, że Twoje dziecko zaczyna tracić ma wadze, powinnaś zgłosić to swojemu pediatrze. Ulewanie występuje w krótkim czasie po karmieniu, ale również zdarza się nawet godzinę po posiłku.

Przyczyny ulewania pokarmu u noworodka

Jeśli niepokoi Cię częste ulewanie u Twojego dziecka, poznaj najczęstsze przyczyny jego występowania. Wyeliminowanie przyczyn występowania takich dolegliwości może pomóc Twojemu maluchowi, zobacz http://humana-baby.pl/blog/ulewanie-u-niemowlat-jak-sobie-z-nim-radzic/. Ulewanie może być związane z:

  • przejedzeniem (zbyt duża porcja pokarmu nie mieści się w żołądku i zostaje z niego wypchnięty)

  • złą technika karmienia (może to powodować połykanie zbyt dużej ilości powietrza)

  • zbyt szybkim jedzeniem (kiedy dziecko łapczywie je, może również połykać zbyt dużą ilość zarówno powietrza, jak i samego pokarmu).

Młodzi rodzice często mylą objawy ulewania u noworodka z wymiotowaniem. Podstawową różnicę między tymi symptomami jest to, że ulewanie charakteryzuje się powolnym, cienkim strumieniem i najczęściej jest to niewielka ilość pokarmu. Natomiast kiedy dziecko wymiotuje to jest impulsywny wypływ pokarmu z buzi malucha. Jeśli maluch często wymiotuje po jedzeniu, należy to skonsultować z lekarzem, ponieważ w przeciwieństwie do ulewania, wymioty są niebezpieczne i mogą być oznaką rozwijającej choroby.

Poznaj sposoby, które zapobiegną ulewaniu pokarmu u noworodka

Ulewnie u noworodka bywa męczące, lecz nie jest bolesne. Jednak jego kwaśny odczyn może uszkodzić skórę dookoła ust dziecka. Należy przemyć buzię po ulaniu i posmarować kremem lub oliwką, w celu ochrony przed szczypiącymi podrażnieniami. Istnieje kilka sposobów, które mogą skutecznie powstrzymać ulewanie:

  • lepiej karmić częściej, ale podawać dziecku mniejsze porcje
  • pilnować, aby maluch nie połykał powietrza
  • podczas karmienia piersią, ułożyć dziecko tak, aby jego główka była wyżej niż reszta ciała i zadbać o to, aby maluch szczelnie trzymał brodawkę sutkową
  • jeśli karmisz starsze dziecko butelką, wybieraj taką ze smoczkiem antykoklowym
  • po każdym posiłku, dziecku musi się odbić – po karmieniu przytrzymaj dziecko w pozycji pionowej i noś go przez jakiś czas, aż odbije mu się połknięte powietrze
  • nigdy po odbiciu nie kładź dziecka na plecach, najlepiej położyć go na bok i przypilnować, aby nie robiło gwałtownych ruchów (należy też unikać zabaw, które wymagają nagłych zmian pozycji)
  • nie należy przewijać ani przebierać malucha po karmieniu, warto zaczekać, aż jedzenie „ułoży się” w brzuszku.

Materiał partnera zewnętrznego