Żółte owoce przypominające swoim kształtem gruszkę to cechy charakterystyczne pigwy, czyli jednego z najstarszych owoców świata, który wprawdzie nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród konsumentów ze względu na swój specyficzny smak, jednak z uwagi na swoje właściwości lecznicze powinien zagościć na stałe w każdym domu. Pigwa w surowej postaci nie nadaje się niestety do spożycia, jednak warto przygotowywać z niej domowe przetwory, które zwłaszcza w trakcie przeziębienia i grypy okazują się niezastąpione. Jakie cenne dla zdrowia właściwości lecznicze posiada ten owoc i jakie składniki odżywcze znajdują się w jego wnętrzu?
Składniki odżywcze
Owoce pigwy w ponad 80% składają się z wody, jednak w tym owocu można również znaleźć wiele cennych dla zdrowia substancji, wśród których warto wymienić przede wszystkim witaminę A, witaminę C, witaminy z grupy B, fosfor, żelazo, miedź, magnez, siarkę, garbniki, pektyny, flawonoidy oraz kwasy organiczne. Z uwagi na taką właśnie zawartość składników odżywczych przetwory przygotowywane z owoców pigwy pomagają uporać się z wieloma bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami, dlatego też warto nieco bliżej przyjrzeć się temu niezwykłemu owocowi.
Na przeziębienie i grypę
Witamina C wprawdzie obecna w owocach pigwy wprawdzie nie pomoże pozbyć się nieprzyjemnych objawów przeziębienia i grypy, jednak pomaga wzmocnić układ odpornościowy, dzięki czemu chorobotwórcze bakterie i wirusy nie mają praktycznie szans na to, aby zaatakować organizm. W celach profilaktycznych warto zatem sięgać po ten owoc, pamiętając jednak o tym, iż w surowej postaci nie nadaje się on do spożycia z uwagi na bardzo cierpki smak oraz sporą twardość. Z owoców pigwy można jednak przygotowywać lecznicze syropy, nalewki oraz dżemy, które zawierają w sobie spore ilości cennych dla zdrowia substancji. Bardzo dobrym i zarazem zdrowym pomysłem na ten owoc jest przygotowanie z niego soku, który wymieszany z odrobiną prawdziwego miodu pomaga załagodzić nie tylko uporczywy kaszel, ale również nieprzyjemny ból gardła.
Na problemy układu pokarmowego
W naturalnej medycynie ludowej przez lata w celu załagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych wykorzystywano nie tylko owoce pigwy, ale również jej nasiona, z których przygotowywano lecznicze napary i maceraty. Napar z pigwy warto wypijać przy takich problemach jak wzdęcia, gazy oraz nieżyt żołądka i jelit. W celach leczniczych warto również wykorzystać pigwowe pestki, które nadają się idealnie do przygotowywania specjalnych nalewek, które wpływają bardzo korzystnie na układ pokarmowy, ponieważ pomagają poprawić apetyt, a także łagodzą stany zapalne układu pokarmowego.
Na odchudzanie
Przetwory oraz napary przygotowywane z pigwy pomagają przyspieszyć metabolizm, co przyczynia się nie tylko do poprawienia procesu trawienia, ale również do eliminacji zaparć oraz wzdęć. Substancje odżywcze znajdujące się w owocach pigwy wspomagają ponadto zrzucić nadmiar kilogramów, dlatego też osoby przebywające na diecie odchudzającej powinny w szczególności zainteresować się tym niezwykłym owocem. W celu przyspieszenia przemiany materii, a także eliminacji odkładającej się w okolicy brzucha tkanki tłuszczowej każdego dnia należy wypijać przynajmniej 2 szklanki leczniczego naparu z pigwy, nie zapominając jednak o tym, iż odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna to w tym czasie absolutna podstawa.
KPA