Spędź długi weekend aktywnie i odkryj nieznanie zakątki Polski

0
2523
rozlewiska warty
Przy granicy polsko-niemieckiej znajduje się jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. To tutaj stykają się dwie wielkie rzeki – Odra i Warta | fot.: Fotolia

Zbliżający się długi weekend to idealny czas, aby połączyć przyjemne z pożytecznym – odkryć nieznane nam zakątki Polski i zadbać o kondycję, maszerując z kijami do nordic walking. Eksperci Akademii Zdrowia Santandera podpowiadają, jakie trasy w Polsce Środkowej warto odwiedzić i jak przyjemnie spędzić czas.

  1. Kraina Lessowych Wąwozów – woj. lubelskie

Zachodnia część województwa lubelskiego to nie lada gratka dla turystów i miłośników przyrody. Puławy, Nałęczów i Kazimierz Dolny to tylko kilka miejscowości w Krainie Lessowych Wąwozów. Znajdują się tu rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe. To największe w Europie skupisko tego typu formacji. Cały region jest nimi poprzecinany, dzięki czemu jest tak wyjątkowy. Miłośnicy spacerów z kijami mają do dyspozycji blisko 160 kilometrów oznakowanych szlaków. Sieć parków nordic walking tworzy 15 lokalnych pętli.

Maszerując, możemy podziwiać leśne trakty, liczne zabytki, m.in. Kazimierza Dolnego, Małopolski Przełom Wisły czy też labirynty lessowych wąwozów. Jest to niezwykle urokliwy teren odznaczający się bogatą fauną i florą i wymarzone miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu – mówi Mirosława Krzyścin, koordynator Akademii Zdrowia Santandera. – Kraina Lessowych Wąwozów to raj dla wszystkich, którzy lubią odkrywać nowe miejsca, maszerując z kijami do nordic walking. Na trasie znajdują się tablice informujące o jej przebiegu, długości, a także orientacyjnym czasie, jaki zajmie nam jej przejście. Dodatkowo do dyspozycji mamy również punkty pomiaru tętna – dodaje.

  1. Puszcza Kampinoska – woj. mazowieckie

Puszcza Kampinoska to teren zajmujący powierzchnie około 670 kilometrów kwadratowych. W przeważającej większości obszar puszczy należy do Kampinoskiego Parku Narodowego, który jest wpisany na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO. Amatorzy spacerów z kijami mają do dyspozycji około 360 km oznakowanych pieszych szlaków.

Puszcza kryje w sobie wiele skarbów natury. Przechadzając się przez leśne dukty, wydmy oraz bagna możemy podziwiać wiele rzadkich gatunków roślin, m.in. brzozę czarną, a także zwierząt, np. łosie, które są znakiem rozpoznawczym puszczy. Mieszkańcami tego terenu są także dziki, jelenie, rysie i sarny. W ostatnich latach do puszczy powrócił wilk szary. Jest to również siedlisko ptactwa. Z uwagi na to Parlament Europejski uznał ten teren za ostoję ptaków o randze europejskiej. Maszerując z kijami, możemy spotkać m.in.: orlika krzykliwego, kropiatkę, bociana czarnego, zimorodka czy gąsiorka.

Puszcza oferuje amatorom pieszych wędrówek niezliczone szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne. Znajdziemy tu m.in. Szlak im. Powstańców Warszawskich, Podwarszawski Szlak Pamięci czy Południowy Szlak Leśny przebiegający od domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli przez Puszczę Kampinoską do granic Warszawy.

Tereny puszczy, zarówno piaszczyste wydmy, jak i leśne drogi – które otaczają wysokie drzewostany – są idealnym miejscem dla wszystkich spragnionych odpoczynku, oddechu i oderwania od codziennych obowiązków. Zwiedzanie zakątków Kampinosu z kijami do nordic walking wspomaga naszą kondycję, a sprzęt ułatwia przemierzanie szlaków, które czasami bywają wyboiste – mówi Robert Brzeziński z Polskiej Federacji Nordic Walking, ekspert Akademii Zdrowia Santandera.

  1. Bolimowski Park Krajobrazowy – woj. łódzkie

Ten malowniczy park powstał w 1986 r. Jego teren obejmuje ponad 23 tys. hektarów, a 70 proc. stanowią lasy. To bardzo dobre miejsce, aby aktywnie spędzić czas i odpoczywać na łonie natury. Park położony jest w rejonie Niziny Środkowomazowieckiej i Wzniesień Mazowieckich. Składa się z kilku rezerwatów przyrody, m.in. Puszczy Mariańskiej, rezerwatu przyrody Kopanicha i Ruda Chlebacz.

Bolimowski Park Krajobrazowy oferuje miłośnikom spacerów z kijami mnogość atrakcji. Maszerując, mamy szansę podziwiać wiele gatunków roślin chronionych, m.in. storczyków, a także spotkać bociana czarnego, bobra, zimorodka czy bielika. Na terenie parku znajduje się wiele szlaków pieszych i rowerowych o różnej trudności i długości. Dodatkowo turyści do dyspozycji mają ścieżki edukacyjne: leśne i przyrodniczo-kulturowe, botaniczne, faunistyczne. Na ich trasie możemy znaleźć wiele zabytków, jak m.in. pałac, a także ogród barokowy w stylu francuskim w Nieborowie czy ogród romantyczny w stylu angielskim mieszczący się w Arkadii.

  1. Wielkopolski Park Narodowy

Niedaleko Poznania rozciąga się Wielkopolski Park Narodowy. To nie lada gratka dla sympatyków nordic walkingu. Obszar Wielkopolskiego Parku Narodowego tworzy krajobraz polodowcowy. Znajdziemy tu typowe dla tego typu terenu formy, m.in.: morenę czołową i denną, wydmy i różne formy jezior. Do dyspozycji mamy pięć szlaków turystycznych, których łączna długość wynosi 85 km. Trasy są podzielone w zależności od stopnia trudności. Pozwalają na poznawanie wartości przyrodniczych i kulturowych terenu. Maszerując  z  kijami, możemy zwiedzać zabytki, m.in. dziewiętnastowieczne dwory w Szreniawie i Trzebawiu, kościoły w Puszczykowie, w Wirach czy ruiny zamku Klaudyny Potockiej na wyspie Zamkowej na Jeziorze Góreckim. Warto wybrać się również m.in. na spacer wzdłuż alei starych kasztanów w Trzebawiu, nad Jezioro Kociołek czy też Puszczykowskie Góry.

  1. Ujście Warty – woj. lubuskie

Przy granicy polsko-niemieckiej znajduje się jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. To tutaj stykają się dwie wielkie rzeki – Odra i Warta. Zawdzięczamy im niezwykły charakter Parku Narodowego „Ujście Warty”. Teren ten ma powierzchnię ponad 8 tys. ha. Cechują go liczne rozlewiska u ujścia rzek, które są siedliskiem wielu gatunków ptaków – stwierdzono obecność aż 245! Warto zauważyć, że 26 z nich to gatunki ginące w skali światowej, m.in. wodniczka, derkacz, żuraw i  rybitwa czarna. Krajobraz Parku tworzy paleta łąk, pastwisk i trzcinowisk.

Teren ten nie jest jeszcze tak popularny wśród turystów, dlatego jest to idealne miejsce na spędzenie aktywnego wypoczynku dla wszystkich, którzy cenią sobie ciszę i spokój – mówi Mirosława Krzyścin, koordynator Akademii Zdrowia Santandera. – Amatorzy pieszych wędrówek z kijami do nordic walkingu  mają do dyspozycji m.in. Szlak Gęgawy i Derkacza, a także trasy przyrodniczo-edukacyjne. W Gospodarstwie Agroturystycznym „Nad rzeczką” oraz w Biurze Turystyki Przyrodniczej „Dudek” w Słońsku mamy możliwość wypożyczenia kijków do nordic walking – dodaje.


Materiał partnera zewnętrznego