Monopoly to klasyczna gra planszowa, która polega na handlu nieruchomościami, gdzie gracze okrążają planszę, kupując i sprzedając nieruchomości, budując domy i hotele, a sukces zależy od trafnych spekulacji, udanych inwestycji i mądrze przeprowadzonych transakcji. Jaka jest historie tej jednej z najpopularniejszych gier planszowych na świecie i z czego wynika jej kultowość?
Historia gry planszowej Monopoly
Ogólny projekt gry Monopoly powstał ponad 100 lat temu. W roku 1903, Elizabeth „Lizzie” J. Phillips née Magie obmyśliła jej zasady. W jej założeniu, gra nie miała być tylko formą rozrywki, ale przede wszystkim miała pokazywać wpływy monopolizacji wynajmu nieruchomości. Stąd też pierwsza nazwa gry brzmiała „The Landlord’s Game”. Rok później autorka uzyskała patent na swoją grę. W pierwotnej formie gra Monopoly był jedną z pierwszych gier planszowych, która bazowała na kontynuacyjnej ścieżce poruszania się pionków. W tej wersji była ona również ówcześnie wykorzystywana do nauki ekonomii na Uniwersytecie Pensylwania.
Kolejny patent na lekko zmodyfikowaną wersje gry uzyskał Charles Darrow. W 1935 roku, firma Parker Borthers zainteresowała się grą i rozpoczęła jej wydawanie. W okresie II wojny światowej produkcja gry była bardzo ograniczona. Jednak tuż po wojnie sprzedaż gry istotnie wzrosła, osiągając każdego roku ponad milion kopii. Do roku 1974 sprzedano aż 80 milionów egzemplarzy gry.
Kolejne lata to dynamiczny rozwój gry Monopoly, tworzenie nowych pionków oraz dołączenie do gry worka banknotów. Tworzono też różnego rodzaju specjalne edycje gry, które nawiązywały do różnych motywów kulturowych. Obecnie gra wciąż cieszy się olbrzymim zainteresowanie i jest uznawana za jedną z najpopularniejszych gier planszowych XX wieku.
Niesłabnący fenomen gry Monopoly
Ponadto jak informuje specjalista ze sklepu z grami rodzinnymi COBI.pl: Gra planszowa Monopoly to wciąż fenomen wśród dostępnych na rynku gier planszowych. Obecnie tworzy się rożne jej odmiany, które nawiązują do ciekawych wydarzeń historycznych czy motywów kulturowych. Wśród nich znaleźć można takie edycje gry jak Monopoly Warszawa Retro, przedstawiającą warszawską architekturę, tj. biurowce, gmachy użyteczności publicznej, szkoły wyższe, instytucje naukowe oraz transport z lat 20. i 30. XX wieku czy też Monopoly – Gra o Tron, wiernie odzwierciedlającą świat Westeros, słynne zamki, miasta oraz domy rodów znane doskonale fanom serialu. Wszystko to sprawia, iż gra Monopoly wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością i jest doskonałą formą wspólnego spędzania czasu przez wszystkich członków rodziny.
Materiał partnera zewnętrznego