Podstawy leczenia atopowego zapalenia skóry

0
1429
Dzieck z AZS
Atopowe zapalenie skóry ze względu na uporczywy świąd i zmiany skórne może być bardzo kłopotliwą chorobą. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Atopowe zapalenie skóry jest częstym problemem, nie tylko dzieci, ale również młodych dorosłych. Jak można wyleczyć zmiany chorobowe i jak zapobiegać ich nawrotom?

Atopowe zapalenie skóry, dawniej zwane egzemą, która ma wiele składających się w całość choroby przyczyn. Z jednej strony obecne są zaburzenia w budowie i funkcjach ochronnych skóry, między innymi nieprawidłowa filagryna czy zaburzenia w syntezie ceramidów i lipidów, co sprzyja łatwiejszemu przenikaniu alergenów i większej podatności na uszkodzenie, z drugiej strony obecna jest komponenta alergiczna nadmiernej reakcji immunoglobulin E na pewne czynniki. W uproszczeniu można powiedzieć, że skóra łatwo ulega stanom zapalnym, co skutkuje jej świądem, zaczerwienieniem, wypryskami i złuszczaniem. Zmiany skórne albo są ostre, wtedy pojawia się rumień, grudki czy pęcherzyki, lub przewlekłe – wtedy pojawiają się suche obszary, skóra się złuszcza i lichenizuje. Lokalizacja zmian zależy od wieku – u małych dzieci głównie jest to twarz, u starszych i u dorosłych głównie na skórze obecnej w zagięciach stawów (nadgarstki, łokcie, kolana).

Zatem leczenie musi obejmować zarówno zaburzenia w prawidłowej budowie warstwy ochronnej skóry, na wytłumieniu nadmiernej odpowiedzi zapalnej oraz na unikaniu czynników, które działają alergizująco na skórę chorego na AZS.

Odbudowanie warstwy ochronnej skóry jest dość łatwe, jednak wymaga regularności i ciągłego dbania o nią. Podstawą jest tutaj stosowanie emolientów, tak często jak skóra chorego tego wymaga. Zatem u niektórych pacjentów może być konieczne stosowanie kremu nawet kilka razy dziennie, zwłaszcza w okresach grzewczych. Należy pamiętać, że kremy nie powinny być nakładane na mokrą skórę. Dodatkowo należy zrezygnować ze zwykłych mydeł, które mają odczyn zasadowy niszczący lipidową warstwę ochronną. Najlepiej zastąpić je oliwkami lub płynami emolientowymi przeznaczonymi specjalnie dla osób chorych na atopowe zapalenie skóry.

Drugą komponentą leczenia jest wyciszanie stanu zapalnego oraz zapobieganie nadmiernej reakcji zapalnej. Najlepszym dotychczas lekiem na AZS spełniającym te kryteria jest tacrolimus, zawarty w preparacie Protopic. Ważne w terapii jest to, aby po zniknięciu zmian, 2 razy w tygodniu jeszcze przez rok stosować ten lek, dzięki czemu znacznie zmniejsza się ryzyko nawrotu zmian. Ma jednak jedną wadę: jest dość drogi. Tańszą alternatywą jest stosowanie glikokortykosteroidów w maściach, jednak mają one szereg działań niepożądanych, dlatego każde leczenie za ich pomocą musi być ściśle nadzorowane przez lekarza.

Ostatnim komponentem zapobiegania pojawianiu się zmian skórnych w AZS jest rezygnacja z pewnych alergenów. U dzieci zaleca się wyeliminowanie z diety mleka, kefiru, jajek, jogurtów, soi czy pszenicy. U dorosłych z kolei truskawek, marchewki, jabłek, selera czy orzechów laskowych Dodatkowo chorzy powinni unikać spożywania produktów zawierających sztuczne barwniki i aromaty. Oprócz zmian w diecie konieczne jest unikanie kontaktu z czarnymi barwnikami, które mogą zaostrzać AZS. Nie tylko jest to konieczne w przypadku ubrań, ale również w tuszach do rzęs czy cieniach do powiek.

Atopowe zapalenie skóry ze względu na uporczywy świąd i zmiany skórne może być bardzo kłopotliwą chorobą. Jednak stosowanie się do podstaw leczenia i zapobiegania pozwoli na zachowanie skóry chorego w prawidłowym stanie.


Materiał partnera zewnętrznego