Niewielki metraż, czyli pomysły na aranżację i wystrój małej sypialni

0
5773
Pomysł na małą sypialnię
Kolory to jedno z najefektywniejszych narzędzi, za pomocą których można optycznie powiększyć lub zmniejszyć przestrzeń | fot.: domzpomyslem.pl

Sypialnia stanowi jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu. W przeciwieństwie do gwarnej kuchni, która uważana jest za serce domu, sypialnia jest swoistą oazą, w której w ciszy i spokoju można odpocząć, uciec na chwilę od rodzinnego zgiełku i zebrać myśli. W wielu domach, na sypialnię przeznaczony jest niewielki pokój, szczególnie problem ten dotyczy osób mieszkających w blokach. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób zaaranżować małą przestrzeń, aby stała się przestronna, funkcjonalna i jednocześnie przytulna, choć nie przytłaczająca.

Powiększanie przestrzeni kolorami

Kolory to jedno z najefektywniejszych narzędzi, za pomocą których można optycznie powiększyć lub zmniejszyć przestrzeń. W przypadku małej sypialni doskonale sprawdzą się jasne barwy, np. pastele czy ponadczasowa biel. Jednym kolorem można pomalować wszystkie ściany, albo zdecydować się na wprowadzenie dwóch różnych barw. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć monotonii, podobnie jak zastosowanie mocniejszych akcentów kolorystycznych, np. w postaci zagłówka do łóżka, lampki nocnej czy obrazu na ścianie, szczególnie, jeśli całe pomieszczenie będzie pomalowane w jasnych barwach.

Jeśli w sypialni jest skośny sufit, to najlepszym pomysłem będzie pomalowanie go w jasnym odcieniu. Dzięki temu nie  będzie tak bardzo widoczny od razu po przekroczeniu progu pokoju i przez to nie stanie się przytłaczający, a całe pomieszczenie nabierze lekkości, a także wyda się przestronniejsze. To propozycja dobra szczególnie w przypadku wnętrz, w których jest więcej niż jeden skos i jeśli zaczynają się nisko, niemal tuż nad podłogą.

Oprócz gładkich ścian, ciekawym rozwiązaniem są wzorzyste tapety. Wiele osób uważa, że wykorzystanie ich w małej przestrzeni da efekt odwrotny od zamierzonego, czyli wizualnie zmniejszy pokój. Jednak, odpowiedni wybór deseni oraz umiejętne rozmieszczenie tapety na ścianach sprawi, że sypialnia stanie się optycznie większa. Dobrym wyborem są tapety w pionowe pasy, dzięki którym pokój wyda się wyższy, natomiast fototapeta 3D na jednej ze ścian sprawi, że wnętrze zyska głębię i efekt przestronności.

Siła minimalizmu

Aranżacja wnętrz w minimalistycznym stylu doskonale sprawdza się w małych przestrzeniach, ponieważ optycznie je powiększa i sprawia, że są praktyczniejsze. Charakterystyczne dla takiego wystroju są jasne kolory, proste i funkcjonalne meble, liczba dodatków ograniczona do minimum oraz odpowiednie oświetlenie.

Pomieszczenie urządzone na wzór minimalistyczny powinno być w chłodnych, stonowanych i jasnych kolorach takich, jak: biel, szarość, czerń, grafit, beż albo mięta.  Od jasnych bartw światło będzie się odbijać i doświetlać wnętrze, a ciemniejsze kolory stworzą oryginalne kontrasty. Warto przy tym pamiętać, że sypialnia powinna być przytulna, dlatego dobrze jest zachować proporcje, które pozwolą uniknąć wrażenia zbyt zimnego wnętrza mogącego przypominać laboratorium. W związku z tym, warto postawić na kilka cieplejszych akcentów kolorystycznych, np. narzutę na łóżko, poduszki czy zasłony. Meble w przypadku minimalistycznego stylu są proste, funkcjonalne i designerskie, najczęściej drewniane i metalowe, a ich ilość ograniczona jest do koniecznego minimum. Podobnie jest w przypadku dekoracji, które nie dominują, a jedynie stanowią mocny akcent wyróżniający się na tle stonowanej całości.

Ideą minimalizmu jest funkcjonalność, która jednocześnie jest niezwykle istotna w przypadku niewielkich pomieszczeń. Mała sypialnia może być zaaranżowana w taki sposób, że nie tylko wyda się optycznie większa, ale też praktyczna. Warto zdecydować się na łóżko z pojemnymi szufladami albo skrzynią, pakowną szafę z dużym lustrem, które dodatkowo wizualnie powiększy przestrzeń albo ciekawie zabudowaną ścianę u wezgłowia łóżka, która stworzy dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Inne triki i ciekawe rozwiązania

Oprócz podstawowych elementów aranżacyjnych, czyli kolorystyki i umeblowania, warto wykorzystać kilka dodatkowych trików, które sprawią, że sypialnia wyda się przestronniejsza. Dobrym rozwiązaniem jest zawieszenie lustra – im większe, tym lepiej, w prostej ramie, która nie przytłoczy wizualnie pomieszczenia. Jeśli to tylko możliwe, warto zdecydować się na duże okno w sypialni, najlepiej balkonowe, które można przyozdobić długą, gładką firaną w jasnym kolorze. Ciekawym pomysłem jest też podświetlany sufit albo rama łóżka oraz kilka lamp, które odpowiednio rozświetlą przestrzeń sprawiając, że pokój wyda się większy.

Więcej ciekawych pomysłów na aranżację i wystrój sypialni znajduje się na stronie: http://www.domzpomyslem.pl/wnetrza/galeria-wnetrz/sypialnia,ta6.html


Materiał partnera zewnętrznego