Druk cyfrowy online zrewolucjonizował możliwości małych firm i osób prywatnych w tworzeniu profesjonalnych materiałów. Opakowania, książki, katalogi czy gadżety – sprawdź, co możesz zamówić przez sieć. Jak powinien wyglądać projekt do druku?
Technika druku cyfrowego online
Druk cyfrowy umożliwia ekspresowe drukowanie materiałów reklamowych oraz dokumentów zarówno w małych, jak i ogromnych nakładach. W przypadku druku cyfrowego dodatkową zaletą jest możliwość zadrukowania takich powierzchni jak m.in. tekstylia, materiały syntetyczne czy kolorowe kartony. W tej technologii powstają także wszelkiego rodzaju dekoracje ścienne, fototapety, obrazy na płótnie albo zdjęcia. Metoda druku cyfrowego pozwala na błyskawiczną realizację zamówienia i przystępne ceny. Warto jednak zadbać o starannie wykonany projekt, który prześlesz do druku. Dzięki temu proces drukowania przebiegnie spraenie i bez komplikacji.
Format – podstawowe parametry w druku cyfrowym
Format to szerokość i wysokość projektu do druku, najczęściej wyrażona w milimetrach. Niektóre formaty zna każde dziecko – w rozmiarze A4 wydrukujemy katalogi, A5 to popularny format dla ulotek, a A1 pozwala stworzyć wyraźny plakat. Oczywiście, nie oznacza to, że zawsze trzeba wybierać tylko te formaty dla konkretnych produktów. Jeśli jednak dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z drukiem cyfrowym, podstawowe formaty będą stanowiły dobry punkt wyjścia. Na naszej stronie znajdziesz znacznie szerszy wachlarz dostępnych formatów, dzięki czemu odróżnisz się od konkurencji i swobodnie poeksperymentujesz. Sama tylko kategoria ulotek zawiera aż 8 różnych formatów do wyboru. Realizujemy również zamówienia spoza standardowej oferty, wystarczy kontakt z drukarnią.
Drukarnia cyfrowa rusza tuż po otrzymaniu konkretnych informacji
Tworząc projekt czy dokument do druku cyfrowego, uwzględnij spad drukarski. Jest to obszar projektu, który wychodzi poza krawędź ostatecznego wydruku. Im większy obszar spadu zostawisz, tym większa pewność, że to co drukujesz, nie wyjdzie poza obszar wydruku. Wielkość spadu dla każdej drukarni może się różnić, chociaż zwykle jest to od 3 do 5 mm. Nie mniej ważny jest wybór liczby stron, jeśli chcemy zamówić katalog lub książkę.
Należy przede wszystkim pamiętać, by zawsze wybierać parzystą liczbę stron. Dla katalogu ilość stron zawsze będzie równa mnożnikowi liczby 4 – np. 8, 16, 32, itp. Zagospodarowanie treścią wszystkich stron sprawi, że unikniesz niezadrukowanych, pustych miejsc w swoim projekcie. Dolicz zawsze dodatkowe 4 strony – na okładkę zewnętrzną i wewnętrzną. Najczęściej wykorzystywany format pliku do druku to PDF, który pozwala zmianę rozmiaru grafiki bez szkody dla jakości wydruku.
Bogactwo form drukarskich – rodzaje i gramatura papieru
Podłoże oraz jego grubość dobiera się zazwyczaj do rodzaju wydruku. Różne metody druku cyfrowego pozwalają na możliwość wyboru podłoża z tworzywa sztucznego (szyldy, tabliczki, itp.), standardowo z papieru lub kartonu (ulotki, opracowania), z tekstyliów (torby, koszulki, roll-upy) albo z folii (naklejki, także te na witryny sklepowe lub auta). Zalety druku cyfrowego obejmują także uszlachetniania, w postaci m.in. folii mat lub folii mat z lakierem UV wybiórczym. To dzięki nim druk cyfrowy widać już z daleka. Nasuwa się jedno podsumowanie – druk cyfrowy, w tym także druk wielkoformatowy, pozwala na błyskawiczną realizację nawet skomplikowanych zamówień. Można też zatrzymać wydruk i nanieść poprawki. Dlatego zamawiając druk cyfrowy online zyskujesz gwarancję jakości.
Materiał partnera zewnętrznego