Co zrobić by przeszczep się dobrze przyjął?

0
808
kobieta przeszczep włosów
FUE, czyli Follicular Unit Extraction to metoda przeszczepu włosów z owłosionej części głowy w te miejsca, gdzie włosy wypadły | fot.: materiał partnera

Przeszczep włosów metodą FUE to prawdopodobnie najskuteczniejsza metoda odbudowy utraconego owłosienia, przy czym nie zawsze kończy się sukcesem – przede wszystkim ze względu na niespełnienie kilku podstawowych warunków. Czy znasz je wszystkie?

Metoda FUE – rewelacyjne efekty

FUE, czyli Follicular Unit Extraction to metoda przeszczepu włosów z owłosionej części głowy w te miejsca, gdzie włosy wypadły. Ponieważ przeszczepia się starannie wyselekcjonowane mieszki włosowe i jest to przeczep własnego materiału, na dodatek w niewielkich jednostkach, to szanse na to, że mieszki się przyjmą w nowym miejscu, są bardzo duże. Przeszczepy włosów są jednak nadal procedurą inwazyjną, która niesie ze sobą określone ryzyko, a więc efekt będzie zależał także od spełnienia kilku istotnych warunków dodatkowych.

Co zrobić by przeszczep włosów był efektywny?

  • Konieczne są konsultacje lekarskie przed zabiegiem, ale nie konsultacje na zasadzie podstawowego wywiadu. Lekarz kwalifikuje do zabiegu na podstawie aktualnych badań krwi i moczu, potrzebne są też testy w kierunku HBS i HCV.
  • Po zabiegu pacjent nie wymaga szczególnej opieki, natomiast konieczne jest zachowanie dodatkowej ostrożności, aby nie podrażniać obszarów dawczego ani biorczego.
  • Nie zaleca się przez 2-3 tygodnie od przeszczepu podejmowania aktywności fizycznej.
  • Należy unikać ekspozycji na promienie słoneczne, a ponieważ niezalecane jest też noszenie nakryć głowy, najlepiej będzie przez kilka dni po prostu ograniczyć aktywność poza domem.
  • Jeśli na skórze głowy pojawią się krostki (może do tego dojść nawet miesiąc po zabiegu), nie należy ich usuwać. Jeśli stają się uciążliwe, należy skonsultować się z lekarzem.

Oczywiście niezbędne jest też, aby zadbać o higienę skóry głowy. Nie chodzi tylko o jej właściwe oczyszczanie, ale także ochronę filtrami i prawidłowe nawilżenie (które zapewnia się przez nawodnienie, a niekoniecznie stosowanie emulsji nawilżających).

Czy każdy może liczyć na zadowalające efekty po przeszczepie metodą FUE?

W przypadku każdego zabiegu jest ryzyko, że się on nie powiedzie, choć akurat w tym przypadku jest ono bardzo niskie. Między innymi po to robi się badania z krwi, żeby wykluczyć najczęstsze przyczyny niepowodzenia. Ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu i prawidłowa opieka po zabiegu – wtedy szanse na to, że przeszczep włosów się przyjmie, zdecydowanie rosną.

Warto mieć tę świadomość, że profesjonalizm kliniki objawia się nie tylko prawidłowym przeprowadzeniem samego zabiegu, ale też – a może przede wszystkim – rzetelnym podejściem do kwalifikacji i zapewnieniem właściwej opieki. Dzięki temu, jeśli ryzyko nieprzyjęcia przeszczepu włosów będzie u danego pacjenta wyższe niż powinno, dowie się on o tym jeszcze przed zabiegiem, żeby można było podjąć świadomą decyzję co do przeszczepu.

Materiał partnera