Drumla – poręczny instrument o ogromnych możliwościach

0
904
drumla
Instrument drumla wykonywany jest najczęściej z metalu | fot.: stock.adobe.com

Niezwykle zróżnicowane brzmienie, możliwość zabrania ze sobą wszędzie oraz duża dowolność w wyborze stylistyki? Drumla jest instrumentem ludowym, który głównie używany jest w wykonaniach grup etnicznych, a także zauważalny w ścieżkach dźwiękowych, tworzonych na potrzeby gier, filmów, seriali i reklam. Ten niewielki instrument dostępny jest w różnych wersjach, a umiejętna obsługa gwarantuje niezwykłe możliwości wydobycia dźwięku.

Drumla – wykonanie

Instrument drumla wykonywany jest najczęściej z metalu. Drumle, wywodzące się z produkcji europejskiej spotykamy w wersji stalowej, powstające na terenie Azji wykonywane są z brązu. Drumla jest niezbędnym instrumentem wielu kultur, dlatego często możemy spotkać jej wersje, wykonane z drewna lub trzciny bambusowej. Niewielki instrument posiada ramkę, kształtem przypominającą żołędzia, przez jej środek przechodzi, przymocowany z jednej strony język, którego potrącanie wraz z modulacją głosu, oddechu i ułożenia ust pozwala uzyskać rezonujący dźwięk. Odgłosy, wydobywające się z drumli są nietypowe, dlatego instrument tak często stosowany jest w podkładach dźwiękowych.

Jak grać na drumli?

Drumlę trzyma się w rozchylonych ustach, przykładając jej ramkę do zębów. Ruchomą część języka uderza się palcem, aby wydobyć dźwięk. W zależności od doświadczenia i umiejętności gry na drumli można modulować powstające dźwięki dzięki zróżnicowaniu w ustawieniu instrumentu, wdychaniu i wydychaniu powietrza, ustawieniu zębów oraz ust. Instrument drumla dostępny jest w wielu rozmiarach, które dopasować można do swoich potrzeb. Efektowny, nieduży instrument (średni wymiar od 65 do 85 mm) można nabyć w wielu wersjach kolorystycznych, wśród których najpopularniejsze to odcienie srebra, złota, czerwieni i niebieskiego. Wykończenie matowe dodaje drumli wyjątkowej klasy.

Dbałość o instrument

Drumla jest instrumentem, którego użycie wymaga bezpośredniego kontaktu z jamą ustną. Trzymana w ustach, opierana o zęby, podczas gry współpracuje język gardło. To oznacza, że instrument powinien należeć do jednej osoby, a po każdym zastosowaniu należy go umyć wodą z łagodnym płynem i przetrzeć czystą ściereczką. Higiena w grze na drumli jest bardzo ważna, podobnie jak dbałość o bezpieczne przechowywanie tego niewielkiego instrumentu, ograniczając narażenie go na ryzyko uszkodzenia. Regularne czyszczenie, konserwacja oraz odpowiednie przechowywanie pozwala korzystać z drumli przez wiele lat. To wyjątkowo relaksujące hobby, polecane osobom, którym w duszy gra.

Materiał partnera