Okulary z polaryzacją — jak działają i czy warto w nie inwestować?

0
527
okulary z polaryzacją
Chociaż okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją najczęściej dedykowane są kierowcom czy sportowcom, to okuliści zapewniają, że tego rodzaju akcesorium z powodzeniem mogą korzystać wszyscy | fot.: materiał partnera

Okulary z filtrem polaryzacyjnym cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ jeszcze lepiej wpływają na jakość odbieranego przez nasz wzrok obrazu. Co to właściwie jest polaryzacja, jak działają takie szkła okularów przeciwsłonecznych i czy z jej walorów może korzystać każdy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Okulary nie tylko dla kierowców

Chociaż okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją najczęściej dedykowane są kierowcom czy sportowcom, to okuliści zapewniają, że tego rodzaju akcesorium z powodzeniem mogą korzystać wszyscy. Polaryzacja sprawdzi się doskonale w przypadku osób, które chcą zapewnić sobie optymalny komfort codziennego funkcjonowania w warunkach padania silnych promieni słońca. Okulary z filtrem polaryzacyjnym będą też strzałem w dziesiątkę dla osób, których oczy są szczególnie wrażliwe na słońce, a promienie wywołują ich zaczerwienienie czy łzawienie.

Co to jest polaryzacja?

Podstawową funkcją okularów przeciwsłonecznych jest to, aby promienie słońca raziły nasze oczy mniej. Ogromne znaczenie ma również filtr UV (najlepiej UV 400), który zastosowany w ciemnych okularach dodatkowo chroni oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA oraz UVB. Sama polaryzacja jest opcją dodatkową, która wpływa na uzyskanie jeszcze większego komfortu widzenia w warunkach wysokiego nasłonecznienia.

Ciemne szkła okularów przeciwsłonecznych mogą fałszować naturalne kolory obrazu, polaryzacja jest właśnie po to, aby blokować odblaski i móc zachować naturalne barwy. Wspmniane odblaski to nie jest to światło bezpośrednie, tylko odbite od powierzchni (śnieg, mokra nawierzchnia drogi, lód, woda, szyba samochodu) i są wynikiem rozchodzenia się promieni świetlnych w dwóch kierunkach – pionowym i poziomym. Promienie pionowe są dla nas bardzo istotne, ponieważ dostarczają nam najważniejszych informacji na temat kolorów, kształtów i innych elementów. Promienie poziome po odbiciu się od płaskiej powierzchni tworzą białe refleksy, które w normalnych okularach bez polaryzacji, mogą nas oślepić.

Filtr polaryzacyjny blokuje więc oślepiające wiązki światła i przepuszcza tylko te, które są odpowiedzialne za jakościowe widzenie.

Czy okulary przeciwsłoneczne zawsze mają polaryzację?

Nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne zawierają filtr polaryzacyjny. Przy wyborze tego rodzaju akcesorium zwracaj uwagę na specjalne oznaczenia. Producenci okularów mają obowiązek informować swoich potencjalnych klientów o zastosowanym filtrze UV oraz polaryzacji, na przykład okulary Polaroid zawierają takie dane w postaci małej naklejki na szkłach.

Na pewno zastanawiasz się, czy każda polaryzacja w okularach jest dobrej jakości. Aby mieć taką gwarancję, nabywaj okulary przeciwsłoneczne w sprawdzonych salonach optycznych, a samo akcesorium powinno pochodzić od renomowanych producentów. Właśnie oni oferują okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją, poświadczając ich jakość niezbędnymi atestami i certyfikatami. Niestety, na rynku wciąż pojawiają się tanie podróbki, dlatego nigdy nie kupuj ciemnych okularów na bazarach czy w zwykłych „sieciówkach”.

Zalety noszenia okularów z polaryzacją

Podsumowując, okulary z polaryzacją może wybierać każdy, kto tylko liczy na komfortowe widzenie w czasie trwania intensywnego nasłonecznienia. Filtr polaryzacyjny zapewnia:

  • eliminację oślepiających odblasków,
  • wyraźne widzenie i ostre barwy,
  • ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym,
  • większy komfort i bezpieczeństwo w czasie kierowania pojazdem mechanicznym,
  • komfort realizowania treningów sportowych, które odbywają się na zewnątrz (nie tylko latem).

Materiał partnera