Mieszkanie typu loft – jakie są jego plusy i minusy

0
1211
styl loftowy
Ze względu na specyficzny styl, jaki panuje w loftowych mieszkaniach, nie jest to opcja dla wszystkich | fot.: stock.adobe.com

Styl loftowy na dobre zagościł w czołówce najpopularniejszych sposobów na urządzenie przestrzeni. Pierwotnie mieszkania typu loft to po prostu zagospodarowane i odnowione wnętrza starych fabryk. Obecnie styl loftowy można wykorzystać do zaaranżowania w zasadzie każdego otwartego i przestrzennego wnętrza. Styl ten kojarzy się przede wszystkim z wysokimi oknami i strzelistymi sufitami, otwartą przestrzenią i wykorzystaniem surowych materiałów takich jak metal, cegła i drewno. Jakie są zalety i wady mieszkań loftowych?

Jakie są cechy charakterystyczne dla mieszkań typu loft?

Mieszkanie loftowe to przede wszystkim otwarte przestrzenie, które pozornie mogą wyglądać na niezagospodarowane. W rzeczywistości wnętrza tego typu to starannie zrewitalizowane stare budynki, w szczególności po dawnych fabrykach, pracownie, czy warsztaty. Wbrew pozorom nie są to mieszkania przystępne cenowo. Jest to raczej rynek premium, a sam koncept jest obecnie chętnie wykorzystywany przez dekoratorów wnętrz, którzy z powodzeniem tworzą loftowe wnętrza również w nowoczesnych budynkach. Styl loftowy to minimalizm, ale z mocnymi akcentami. Znajdziemy tu odsłonięte, surowe cegły, beton, czy prowadzone swobodnie rury i przewody elektryczne. Lofty to także wysokie okna i mnóstwo przestrzeni i światła. Idealnie komponujący się z tym typem mieszkań styl industrialny opiera się również na metalowych, drewnianych i żeliwnych dodatkach. Kolory dominujące to głównie czerń, biel, szarości i beże. 

Mieszkanie loftowe – zalety

Do niewątpliwych zalet mieszkań loftowych należy przestrzeń i światło. W mieszkaniu takim stawia się na minimalizm i otwarte przestrzenie. Dzięki temu zyskujemy dużo miejsca do życia. Wielofunkcyjne i połączone ze sobą wnętrza dają miejsce na pracę, gotowanie i odpoczynek. Loftowe mieszkania to opcja idealna dla osób, które unikają zamkniętych i ciasnych przestrzeni. Lofty to także duża ilość naturalny elementów. To wszystko sprawia, że możemy się wyciszyć i skupić w miejscu, które pozbawione jest zbędnych dodatków. Ze względu na wysokie okna, do mieszkania wpada duża ilość światła naturalnego. Miejsca takie są więc idealnie doświetlone. Plusem jest też niesłabnąca moda na styl industrialny. Jest to ponadczasowa aranżacja, która przetrwa nie jedną zmianę w czołówce trendów mieszkaniowych.

Mieszkanie loftowe – wady

Mieszkanie typu loft to duże i otwarte przestrzenie z wykorzystaniem surowych materiałów, co dla jednych może być plusem, a dla drugich dyskwalifikować tego typu wnętrza. Osoby, które lubią przytulne wnętrza, mogą się nie odnaleźć w takich warunkach. Dla niektórych dużą wadą mogą być również koszty związane z urządzeniem takiego mieszkania. Wbrew pozorom wykończenie loftu nie należy do tanich. Co więcej, styl ten nie jest raczej sprzymierzeńcem dzieci. Ciężkie, surowe i często wystające elementy dekoracyjne mogłyby stanowić zagrożenie dla wszędobylskich maluchów. Warto również zdawać sobie sprawę, że ze względu na będące nieodłącznym elementem aranżacji loftowych duże okna, utrzymanie ich w czystości będzie pochłaniać dużą ilość czasu i sił.

Ze względu na specyficzny styl, jaki panuje w loftowych mieszkaniach, nie jest to opcja dla wszystkich. Styl ten jednak jest ponadczasowy i bardzo popularny.

KMA