Chcesz złożyć pozew o rozwód i podjąłeś decyzję, aby wszystko odbyło się za porozumieniem stron? Nie zależy Ci na ustalaniu winy – wolisz, aby rozwód był szybki i bezstresowy? Sprawdź, jak złożyć pozew o rozwód za porozumieniem stron.
Na czym polega rozwód za porozumieniem stron?
Podejmując decyzję o rozwodzie, należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy ma to być rozwód z orzekaniem o winie, czy może za porozumieniem stron. W pierwszym przypadku w trakcie postępowania ustala się, który z małżonków odpowiada za rozpad więzi małżeńskiej – to właśnie ta strona ponosi konsekwencje rozwodu. Jeśli chodzi o rozwód za porozumieniem stron – jak wskazuje nazwa – jest to bardziej polubowne rozwiązanie stosunku małżeńskiego. Strony porozumiewają się tutaj co do rozwodu i wspólnie decydują się na zakończenie małżeństwa.
W przypadku rozwodu za porozumieniem stron, czyli rozwodu bez orzekania o winie, przyjmuje się, że żaden z małżonków nie ponosi odpowiedzialności za zakończenie małżeństwa. Najczęściej jest to wspólna i podjęta dobrowolnie decyzja. Taki rozwód przebiega o wiele sprawniej niż w przypadku orzekania o winie, dzięki czemu postępowanie może trwać krócej. No i najważniejsze – nie ma tutaj dodatkowego stresu związanego z ustalaniem winy na sali sądowej.
Pozew o rozwód za porozumieniem stron – od czego zacząć?
Jeśli zdecydowałeś się na rozwód za porozumieniem stron, z pewnością zastanawiasz się, od czego musisz zacząć. Dobrym pomysłem jest znalezienie kancelarii, w której uzyskasz profesjonalną pomoc prawną. Niestety, samodzielne przygotowywanie pozwu, dbanie o niezbędne dokumenty czy nawet występowanie podczas rozprawy może być nie tylko skomplikowane, lecz także stresujące. Właśnie dlatego warto poszukać profesjonalnego wsparcia.
Pierwszym krokiem jest oczywiście przygotowanie pozwu rozwodowego. Wniosek powinien zostać złożony wspólnie, przez obydwojga małżonków. Dokument powinien zawierać następujące informacje:
- Twoje dane,
- dane Twoje małżonka,
- sąd, do jakiego zostanie skierowany wniosek,
- informacje na temat daty i miejsca zawarcia związku małżeńskiego,
- informacja, kiedy nastąpił rozpad więzi małżeńskiej,
- wszystkie informacje na temat okoliczności, które dla sądu staną się podstawą do podjęcia decyzji na temat rozwodu,
- czytelny podpis.
Dodatkowo we wniosku musi znaleźć się informacja, że jest to pozew o rozwód bez orzekania o winie. Jak sformułować żądanie dotyczące rozwodu za porozumieniem stron? Tutaj znajdziesz wskazówki: https://slupinska.eu/blog/pozew-o-rozwod-za-porozumieniem-stron/.
Co dalej?
Po złożeniu pozwu pozostaje już tylko czekać na rozprawę. Czas oczekiwania uzależniony jest od wielu czynników – może on wynieść nawet kilka miesięcy. Z reguły jednak postępowanie zostaje zamknięte po pierwszej lub drugiej rozprawie, więc nie zajmuje ono wiele czasu. Wynika to z faktu, że sprawy rozwodowe bez orzekania o winie nie są skomplikowane – małżonkowie są zgodni co do tego, że chcą zakończyć małżeństwo.
Warto skorzystać z prawniczego wsparcia!
Decydując się na pozew o rozwód bez orzekania o winie, warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego w sprawach rozwodowych prawnika. Pozwoli to na uniknięcie samodzielnego przygotowywania dokumentów i ewentualnych poprawek. To także wsparcie na każdym etapie postępowania. Jeśli szukasz więcej informacji na temat spraw rozwodowych, sprawdź https://slupinska.eu/.
Materiał partnera