Co to jest oftalmoskop i retinoskop i do czego służy?

0
1016
oflamoskopy
Oftalmoskop służy do badania dna oka, czyli oftalmoskopii (fundoskopia) i jest powszechnie wykorzystywany w gabinetach okulistycznych | fot.: materiał partnera

Wszechobecna digitalizacja życiowej przestrzeni, w której coraz częściej zmuszeni jesteśmy do korzystania z takich urządzeń jak monitory, telewizory, smartfony czy tablety – przekłada się na problemy ze wzrokiem. Oftalmoskop i retinoskop to sprzęty, dzięki którym okulista ma szansę zdiagnozować rodzaj oraz skalę zaburzenia widzenia i w rezultacie wdrożyć odpowiednie procedury dotyczące leczenia czy inne zalecenia. Precyzyjne zidentyfikowanie i skuteczne rozwiązanie problemów ze wzrokiem zależą nie tylko od doświadczenia specjalisty, ale także od wysokiej klasy sprzętu. Z tego powodu, nowoczesne gabinety okulistyczne stawiają na niezawodne i profesjonalne oftalmoskopy oraz retinoskopy. Co ciekawe, oprócz zaburzeń w obrębie wzroku, oftalmoskop pomaga również w diagnozie wielu innych chorób. Wszystko co warto wiedzieć o oftalmoskopie i retinoskopie – znajdziesz w niniejszym artykule.

Kiedy i do czego stosuje się oftalmoskop?

Oftalmoskop służy do badania dna oka, czyli oftalmoskopii (fundoskopia) i jest powszechnie wykorzystywany w gabinetach okulistycznych. Urządzenie to, znane także jako wziernik okulistyczny, jest ważnym sprzętem przy diagnozowaniu wielu różnych chorób, nawet takich, które w początkowej fazie przebiegają całkowicie bezobjawowo. Wśród chorób, jakie pozwala wykryć badanie oftalmoskopem – są zarówno nieprawidłowości w budowie i działaniu siatkówki, nerwu wzrokowego czy błony naczyniowej, jak też zaburzenia o charakterze ogólnoustrojowym, jak np. cukrzyca, miażdżyca oraz nadciśnienie tętnicze. Specjalistyczny oftalmoskop prześwietla wszystkie struktury dna oka.

Badanie oftalmoskopem polega na skierowaniu wiązki światła emitowanego przez urządzenie na poszczególne struktury dna oka. Wiązka świetlna ogniskuje się na strukturze ciała szklistego, tarczy nerwy wzrokowego, naczyniach krwionośnych oraz na plamce i obwodowej części siatkówki. System soczewek pozwala uwzględnić ewentualne wady wzroku u badającego, precyzyjnie skorygować i uzyskać ostry, wyraźny obraz dna oka. Profesjonalny oftalmoskop wyposażony jest w specjalne filtry, dzięki którym możliwe jest zredukowanie natężenia światła, a także dokładna obserwacja (filtr zielony ułatwia obserwację drobnych włókien i naczyń siatkówki, a niebieski pomaga przy badaniu z fluoresceiną). Ten sposób badania dna oka nazywany to tzw. oftalmoskopia bezpośrednia.

Jeśli chodzi o wskazania do badania dna oka, do jakich wykorzystywany jest oftalmoskop, to wśród najpopularniejszych okoliczności lub chorób/podejrzeń, wymienić należy m.in. takie, jak:

  • zaburzenia w widzeniu kolorów, ostrości, ubytki w polu widzenia, zez,
  • urazy głowy,
  • choroby układu nerwowego wraz z niewłaściwym reagowaniem źrenic na światło,
  • nadciśnienie tętnicze i choroby krwi,
  • cukrzyca,
  • guzy wewnątrzczaszkowe,
  • nagła utrata przytomności i nawracające bóle głowy,
  • krótkowzroczność.

Do czego okulista wykorzystuje retinoskop?

Retinoskop jest przyrządem medycznym, którego lekarze okuliści używają podczas badania diagnostycznego aparatu wzroku (oka). Retinoskopia pozwala ocenić zakres oraz kierunek błędów tzw. refrakcji. Przy użyciu retinoskopu, który emituje światło, specjalista analizuje stopień odchylenia wiązki w siatkówce pacjenta. W następnej kolejności, okulista kieruje wiązkę świetlną wzdłuż źrenic, aby przyjrzeć się względnemu ruchowi odblasku promieni, przy sukcesywnym obniżaniu poziomu odbijanego światła (za pośrednictwem specjalnej soczewki).

Retinoskop umożliwia diagnostykę m.in. pod kątem stopnia akomodacji narządu wzoru (dostosowywania oka do widzenia obiektów położonych w różnych odległościach) oraz na potrzeby doboru odpowiednich soczewek dla pacjenta. Retinoskopia pomaga w sprawdzaniu takich zaburzeń refrakcji, jak np. krótko- i dalekowzroczność oraz astygmatyzm.

Czym charakteryzuje się profesjonalny oftalmoskop i retinoskop?

Profesjonalny oftalmoskop i retinoskop to niewielkie i zaawansowane technologicznie urządzenia, które ze względu na dużą ilość zintegrowanych rozwiązań, cechują się wysoką funkcjonalnością. Na rynku można kupić oftalmoskop generujący światło standardowe, ledowe lub halogenowe, ale z powodzeniem można też znaleźć dobre modele wyposażone są w np. w dwa rodzaje światła. Ergonomiczny oftalmoskop może posiadać rękojeść bateryjną albo akumulatorową (typ C lub AA) oraz opcję szybkiej wymiany żarówki w głowicy. Najlepsze oftalmoskopy mają kilka rodzajów/kształtów przesłon (np. szczelina, gwiazdka fiksacyjna, różne wielkości koła, półkole), różne filtry (np. zielony, niebieski, polaryzacyjny) oraz szeroki zakres ustawień i wielkości dioptrii. Istotne jest to, aby filtry można było stosować dla wszystkich typów przesłon, dzięki czemu znacznie zwiększa się spektrum diagnozy.

Jeśli chodzi o retinoskop, to można zdecydować się na przyrząd medyczny ze światłem ksenonowym albo halogenowym. Wśród najczęściej spotykanych modeli, najbardziej funkcjonalne są modele oferujące przesłony w kształcie plamki oraz wąskiej szczeliny. W zależności od potrzeb oraz preferencji, w dobrym sklepie medycznym można nabyć retinoskop z zasilającą rękojeścią typu bateryjnego, akumulatorowego lub sieciowego.

Specjalistyczne oftalmoskopy i retinoskopy wykonane posiadają wytrzymałą na mechaniczne uszkodzenia obudowę (stalową lub wykonaną z tworzywa ABS).

Materiał partnera