Czym jest hanami?

0
1004
sakura
To właśnie 🌸#Sakura🌸 i #hanami sprawiają, że Japonię nazywa się „Krajem Kwitnącej Wiśni”| fot.: stock.adobe.com

Japonia to odległe państwo, które od lat fascynuje miliony ludzi na całym świecie. Często określa się je mianem „Kraju Kwitnącej Wiśni”. Skąd jednak ta nazwa i co wspólnego ma z tym hanami? 

Japonia – Kraj Kwitnącej Wiśni

To właśnie wiśnie są symbolem Japonii. Można je zobaczyć na wielu przedmiotach codziennego użytku. Są popularnym motywem ozdób noszonych przez gejsze – kobiety zajmujące się zabawianiem gości rozmową bądź sztuką. Zainspirowały wielu poetów i malarzy do stworzenia pięknych dzieł. Symbol wiśni umieszczali także kamikadze na swoich samolotach, wierząc, że odrodzą się w nich dusze zmarłych wojowników. Japończycy uznają wiśnie za metaforę życia – uważają, że życie, podobnie jak owe drzewo, jest piękne, lecz krótkie i delikatne.

W języku japońskim wiśnie określane są słowem Sakura. Występują w Japonii niemalże wszędzie. Co ciekawe, nie można jednak zebrać z nich owoców, gdyż Sakura ich nie wydaje. 

Okres kwitnięcia wiśni w Japonii oznacza nadejście wiosny. Obejmuje ponad cztery miesiące – rozpoczyna się na przełomie lutego i marca na południu wyspy Kiusiu, a kończy się wraz z końcem czerwca na północnym brzegu Hokkaido. Jest to czas, kiedy Japonię odwiedza najwięcej turystów, by podziwiać, jak kraj wypełnia się różem i bielą. Sami Japończycy także uwielbiają przyglądać się kwitnącym wiśniom – do tego stopnia, że jedną z ich najpopularniejszych tradycji jest hanami.

Hanami – co to jest?

Hanami dosłownie oznacza oglądanie kwiatów. Jest to święto polegające na podziwianiu kwitnących wiśni. Zaczęło być popularne w IX wieku za sprawą cesarza Sagi, który organizował przyjęcia polegające na oglądaniu kwiatów i piciu alkoholu.

Przygotowania do hanami rozpoczynają się nawet trzy tygodnie wcześniej. Japończycy biorą na ten czas urlop z wyprzedzeniem. Przed zbliżającym się świętem pokazywane są specjalne prognozy pogody.

Hanami polega na spacerze po parku bądź spędzeniu w nim pikniku. Ze względu na dużą liczbę zainteresowanych popularne jest zajęcie miejsca w parku nawet kilka dni szybciej. Zabawa pod wiśniami często trwa do późnej nocy. W parkach umieszczane są stragany i budki z jedzeniem. Na ulicach pojawiają się festiwale poświęcone wiśniom.

W czasie hanami popularne jest spożywanie kulek ryżowych, słodyczy z dodatkiem wiśniowych płatków, piwa, wina czy sake. Częste są też potrawy z bento – specjalnych koszyków z jedzeniem. Taki sposób spędzania święta przyczynił się do powstania przysłowia „lepsze dango od kwiatów”, określającego osoby, które chętniej oddają się ucztowaniu i spożywaniu alkoholu, niż podziwianiu wiśni.

Co ciekawe, podobna impreza odbywa się także w… Stanach Zjednoczonych. W XX wieku Japonia podarowała bowiem USA niemal 7000 drzew wiśniowych. Zostały one posadzone w Waszyngtonie. Co roku odbywa się tam Narodowy Festiwal Kwiatów Wiśni.

To właśnie Sakura i hanami sprawiają, że Japonię nazywa się „Krajem Kwitnącej Wiśni”. Warto odwiedzić ją w czasie ich kwitnięcia, by móc uczestniczyć w święcie i na własne oczy zobaczyć piękne drzewa.

AKA