Onkologia weterynaryjna – jak rozpoznać i leczyć nowotwór u psa?

0
721
onkologia weterynaryjna
Zastanawiasz się nad tym, po czym można rozpoznać rozwijającego się u psa guza? | fot.: materiał partnera

Rak zwany jest chorobą cywilizacyjną. Nie jest to zmora, która dotyka wyłącznie ludzi. Zwierzęta również mogą cierpieć na różne nowotwory. Jednak tak samo, jak w przypadku człowieka, rak nie jest tożsamy z wyrokiem śmierci. Właściwie leczony daje duże szanse na powrót do normalności. Zastanawiasz się nad tym, po czym można rozpoznać rozwijającego się u psa guza? Czytaj dalej, a dowiesz się, jak przebiega diagnostyka i leczenie u czworonoga.

Jakie objawy może dawać nowotwór u psa?

Ze względu na to, że rodzajów nowotworów jest bardzo dużo, trudno określić takie objawy, które jednoznacznie wskażą na tę chorobę. Podczas początkowego stadium raka, ten praktycznie nie daje żadnych symptomów. Dopiero kiedy robi się nieco bardziej poważnie, możesz zauważyć niepokojące sygnały.

Co powinno zwrócić Twoją uwagę? Zarówno kaszel, jak i gorączka, czy duszności mogą być wczesnymi symptomami nadchodzącej choroby. Ponadto utrata masy ciała oraz problemy żołądkowe powinny skłonić Cię do tego, aby na Twojego zwierzaka rzucił okiem weterynarz onkolog. Z kolei wyczuwalne guzki w obrębie tzw. listwy mlecznej czy zmiany skórne to już ostatni dzwonek, aby udać się do kliniki. Szukasz sprawdzonego miejsca w Warszawie, w którym znajdziesz wysokiej klasy specjalistów? Więcej informacji znajdziesz pod tym adresem:https://www.wetmarysin.pl/onkologia.

pies u lekarza
Ze względu na to, że rodzajów nowotworów jest bardzo dużo, trudno określić takie objawy, które jednoznacznie wskażą na tę chorobę | fot.: materiał partnera

Jak onkolog zwierzęcy diagnozuje chorobę u psów?

W razie podejrzenia nowotworu, opiekę nad Twoim pupilem powinien sprawować lekarz onkolog dla zwierząt. Na początku weterynarz powinien zrobić dokładny wywiad, aby dowiedzieć się, jakie dokładnie objawy Cię zaniepokoiły. Następnym krokiem jest przeprowadzenie odpowiednich badań, które umożliwią dalszą diagnostykę. Zazwyczaj jest to USG lub RTG. Na podstawie otrzymanych wyników onkolog zwierzęcy jest w stanie określić więcej szczegółów. Kolejnym etapem stawiania diagnozy jest pobranie fragmentu chorej tkanki, w celu sprecyzowania jej charakteru. Po wykonaniu tego badania lekarz wyjaśni Ci, jakiego typu kroki podjąć dalej.

Jak leczy się nowotwór u psów?

Onkologia weterynaryjna to dziedzina nauki, która ciągle się rozwija. Metody leczenia raka u czworonogów zależą od kilku czynników. Wśród nich możemy wymienić zarówno wiek psa, rokowania, jak i Twoje możliwości finansowe. W przypadku, gdy leczone zwierzę według weterynarza onkologa ma duże szanse na pokonanie choroby, zazwyczaj ma przeprowadzaną operację w celu usunięcia zmiany. W razie potrzeby do terapii może być włączona również tzw. chemioterapia.

Gdy Twój pupil jest w gorszej sytuacji, wprowadzane jest leczenie mające na celu zmniejszenie odczuwanych dolegliwości. Za jego sprawą samopoczucie Twojego psa się polepszy, choć niestety to będzie równoznaczne z brakiem możliwości wyleczenia go.

W przypadku, gdy tylko zauważysz niepokojące zmiany w zachowaniu, czy stanie zdrowia Twojego psa, koniecznie skorzystaj z porady weterynarza onkologa. Dzięki diagnozie na wczesnym stadium rozwoju nowotworu jest duża szansa na to, że Twój pupil jeszcze długo będzie żył szczęśliwie przy Twoim boku.

Materiał partnera