Druki magazynowe, czyli jak prowadzić ewidencję towarów?

0
682
magazyn druki magazynowe
Zarówno w przypadku dużych firm produkcyjnych, jak i niewielkich firm handlowych, należy zadbać o odpowiednią dokumentację | fot.: stock.adobe.com

Każda firma, która zajmuje się produkcją bądź jedynie sprzedażą towarów, musi zadbać o odpowiednią dokumentację, która poświadczać będzie o wszelkich ruchach na magazynie. Tych bowiem na co dzień nie brakuje – nowe dostawy, wysyłki zamówień, przesunięcia międzymagazynowe, wydanie materiałów do produkcji – a każdą z nich trzeba odpowiednio udokumentować. Z pomocą przychodzą druki magazynowe, w której powinna wyposażyć się każda firma zajmująca się sprzedażą.

Rodzaje druków magazynowych

Na początek warto wyjaśnić, jakie są najczęściej spotykane druki magazynowe. Wśród nich największą popularnością cieszy się PZ, czyli przyjęcie z zewnątrz. Tego rodzaju druki magazynowe dokumentują przyjęcie towaru na magazyn, a konkretnie jego zakup bądź zwrot dokonany przez klienta. Przeciwieństwem PZ jest WZ, czyli wydanie na wewnątrz, dokumentujące sprzedaż. W czasie inwentaryzacji przydatny okazuje się być arkusz spisu z natury. Na co dzień zaś w każdej firmie pomocny jest dokument MM, potwierdzający przeniesienie towarów pomiędzy dwoma magazynami. W firmach produkcyjnych druki magazynowe to również RW – rozchód wewnętrzny, który potwierdza wydanie materiałów do produkcji oraz PW – przyjęcie zewnętrzne, potwierdzające dostarczenie gotowych produktów na magazyn.

Dlaczego druki magazynowe są tak istotne?

Zarówno w przypadku dużych firm produkcyjnych, jak i niewielkich firm handlowych, należy zadbać o odpowiednią dokumentację. Jest ona niezbędna, ponieważ pozwala kontrolować stany magazynowe, rozliczać przeprowadzone transakcje, a także przeprowadzać okresowe prace inwentaryzacyjne. Druki magazynowe pozwalają nie tylko usprawnić pracę magazynierów, ale również księgowych, którzy nie zajmują się co prawda bezpośrednio obrotem towarowym, jednak rozliczają przeprowadzane transakcje pod kątem finansowym. Należy przy tym pamiętać, że druki magazynowe stanowią załącznik do faktur czy formularzy reklamacyjnych. Mogą zainteresować się nimi organy podatkowe w trakcie przeprowadzanej kontroli.

Druki komputerowe? Nie zawsze godne zaufania

Obecnie większość druków magazynowych przygotowywana jest za pomocą komputera i specjalistycznego programu do prowadzenia ewidencji magazynowej. Problem w tym, że program nie jest idealny, zatem może się zawiesić bądź odmówić współpracy. Dlatego też zawsze dobrze jest mieć pod ręką papierowe druki magazynowe, dzięki którym w krótkim czasie przygotujemy niezbędną dokumentację. Sprawdzą się one także w przypadku niewielkich firm, które nie posiadają specjalistycznych programów magazynowych.

Materiał partnera