Co oznacza strategia HODL w handlu kryptowalutami?

0
823
Bitcoin
Branża kryptowalut jest ryzykowna, zmienna i niestabilna, dlatego trudno jest zbudować strategię inwestowania, która będzie odpowiadała długoterminowym celom indywidualnego handlowca | fot.: stock.adobe.com

Wśród wielu strategii handlem kryptowalutami, o których uczą się początkujący inwestorzy, nie może zabraknąć strategii hodl, która jest wykorzystywana przez wielu inwestorów na rynku kryptowalutowym. Jej największą zaletą jest prostota. Handlowcy, którzy wybierają tę metodę, nie muszą przejmować się koniecznością ciągłej analizy informacji i statystyk oraz podejmowaniu ciągłych decyzji o tym, jak najlepiej wykorzystać swoje aktywa i tokeny.

Czym tak naprawdę jest HODL?

Słowo hodl wywodzi się z błędnie napisanego słowa hold, które po angielsku znaczy „zatrzymać”. Chodzi tu oczywiście o kupowanie i przechowywanie swojej kryptowaluty. Niektórzy inwestorzy tłumaczą to słowo także, jako „trzymanie przez całe życie”.

Jak tłumaczy zespół Bitcoin Pro, w strategii HODL inwestor koncentruje się przede wszystkim na czerpaniu zysków z długoterminowej wartości swojej waluty. Zyski te, miałyby pochodzić na przykład z zastąpienia walut krajowych kryptowalutami. Wtedy to, wszystkie kursy wymiany między walutami fiducjarnymi oraz walutami cyfrowymi nie będą miały znaczenia dla osób, które posiadają spore zasoby tych drugich aktywów.

Strategię HODL stosuje się nawet w momencie, gdy wartość aktywów zaczyna spadać – zgodnie z jej założeniami, warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ w za jakiś czas wartość kryptowaluty może znów wzrosnąć. Może być to dość wymagające, ponieważ obejmuje powstrzymywanie się od sprzedaży nawet w bardzo niestabilnych czasach.

Kto skorzysta na strategii HODL?

Strategia HODL może być skuteczna dla inwestorów, którzy nie mają czasu na ciągłe monitorowanie sytuacji na rynku. Ponadto jest to dobre narzędzie dla tych osób, które nie potrafią oprzeć się pokusie sprzedaży swoich tokenów w najbardziej gorących okresach lub inwestorów podejmujących impulsywne decyzje. Strategia HODL, ze względu na swoją prostotę, jest doskonałą opcją dla początkujących inwestorów kryptowalutowych.

HODL niesie ze sobą pewne ryzyko – nie wszystkie tokeny, które straciły na wartości, mogą ją odbudować do wcześniejszego poziomu. Oznacza to, że nawet długoterminowe przetrzymywanie kryptowaluty, która straciła na wartości, nie pomoże w nadrobieniu strat i pokryciu poniesionych kosztów.

Przykład użycia HODL

Jednym z obrazowych przykładów użycia strategii HODL jest sytuacja, w której chiński bank centralny wydał ostrzeżenie o tym, aby firmy i instytucje finansowe zaprzestały korzystania z walut cyfrowych i nie akceptowały ani płatności, ani nie świadczyły usług za ich pośrednictwem. Ta sytuacja wstrząsnęła światem kryptowalut, których wartość (głównie Bitcoina), zaczęła gwałtownie spadać. Konsekwencją stało się nagłe sprzedawanie Bitcoinów przez handlowców, którzy obawiali się zbyt dużych strat. Grupa inwestorów, która zastosowała strategię HODL powstrzymała się od pozbywania się swoich aktywów, i jak się później okazało – udało im się zyskać na tym posunięciu. 

Zalety metody HODL

Strategia HODL ma kilka ważnych zalet, które warto wziąć pod uwagę decydując się na jej stosowanie u siebie. Oto one.

Szansa na długoterminowe zyski

Śledząc historię kryptowalut nie sposób jest nie zauważyć, że pozwalają one na osiągnięcie długoterminowych zysków. Sam Bitcoin odnotował swoją najwyższą wartość dość niedawno, nawet pomimo gwałtownych spadków. Inwestorzy HODL mogą z zadowoleniem patrzeć na swoje aktywa, jeśli zdecydowali się zainwestować w nie na ich wczesnym etapie rozwoju. Nawet jeśli zdążyły one kilkukrotnie zwiększyć swoją wartość, HODL zakłada, że warto wstrzymać się od ich sprzedawania i zatrzymać na dłużej, nawet do momentu, gdy sprzedaż zostanie „wymuszona” koniecznością podjęcia gotówki do celów prywatnych.

Ochrona przed inflacją

Wielu inwestorów ocenia kryptowaluty pod kątem dobrego zabezpieczenia przed szalejącą inflacją. Zatrzymanie kryptowaluty na dłuższy okres może pomóc w zapewnieniu majątkowi większej stabilności niż w przypadku walut fiducjarnych podczas okresu rosnącej inflacji. Większość popularnych walut cyfrowych posiada ograniczoną podaż oraz ogólnie znany harmonogram wypuszczania kolejnych jednostek, co sprzyja planowaniu długoterminowemu.

Przekazanie majątku przyszłym pokoleniom

Strategia HODL sprawdzi się także w długoterminowym inwestowaniu w pełnym znaczeniu tego słowa – w tym przypadku może obejmować nawet kilkadziesiąt lat i przekazywana w spadku kolejnym pokoleniom, na przykład w formie majątku rodzinnego.

HODL – czy warto?

Branża kryptowalut jest ryzykowna, zmienna i niestabilna, dlatego trudno jest zbudować strategię inwestowania, która będzie odpowiadała długoterminowym celom indywidualnego handlowca. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przetestować HODL, ponieważ jest ona na tyle prosta, że nie wymaga nieustannego martwienia się o zmiany na rynku oraz kolejne ruchy, które należy wykonać, aby uniknąć strat.

Może być to wyjątkowo trafna metoda inwestowania dla osób, którym zależy na niepoświęcaniu swoim inwestycjom większej ilości czasu, niż to konieczne. Nie warto jednak ufać tej metodzie bez sumiennej analizy za i przeciw oraz przeprowadzeniu testów i własnych badań. Dzięki temu można z większą pewnością stwierdzić, że to właściwa strategia dla konkretnych potrzeb.

Materiał partnera