Wszystko, co należy wiedzieć o kokonach niemowlęcych! Jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

0
580
kokon niemowlęcy
Warto wybrać taki kokon, który łatwo się wypierze | fot.: materiał partnera

Rodzice spodziewający się narodzin pierwszego dziecka już na etapie kompletowania tradycyjnej wyprawki mogą napotkać wiele trudności, o jakich wcześniej nie zdawali sobie sprawy. Mnogość poszczególnych produktów przeznaczonych dla niemowląt i poszczególne modele tych gadżetów sprawiają, że łatwo się pogubić i kupić coś, co nie będzie do końca spełniać swojej funkcji. O zawrót głowy może przyprawić chociażby wybór idealnego kokonu niemowlęcego. Na jakie cechy tego produktu należy zwrócić uwagę? Co cechuje najlepsze i najporęczniejsze kokoniki?

Na wstępie warto może odpowiedzieć sobie na pytanie – do czego służy kokon niemowlęcy i czy faktycznie trzeba go mieć? Jest to dość prosty i popularny gadżet, który służy do zapewnieniu dziecku odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa. Maluch ułożony w kokonie czuje się w nim pewniej niż gdybyśmy położyli go po prostu np. na łóżku. Dlaczego? Wynika to z dotychczasowych doświadczeń tak małego dziecka. Do niedawna znajdowało się ono bowiem w łonie matki, gdzie nie było zbyt dużej przestrzeni nawet na rozprostowanie kończyn. Ogrom otaczającego świata po narodzinach może być dla pociechy początkowo przerażający. W kokonie, dziecko ma ograniczone pole manewru. Wysokie i grube boki produktu sprawiają, że noworodek bądź niemowlę nie czują się zbyt swobodnie, a przez to niekomfortowo. Ponadto, takie gniazdka są bardzo praktyczne. Można ich używać niemal wszędzie – w łóżku, łóżeczku, na kanapie, na podłodze, w ogrodzie, koszu Mojżesza itd. Wielu rodziców początkowo traktuje je niemal jako podstawowe miejsce snu swojego dziecka. Kokony niemowlęce idealnie zastępują także łóżeczka turystyczne (są mniejsze, łatwiej je transportować).

Czy warto zatem kupić sobie kokonik? Zdecydowanie tak, gdyż na wielu płaszczyznach ułatwia sprawowanie opieki nad dzieckiem w pierwszych tygodniach jego życia. Jaki zatem powinien być idealny model takiego gadżetu? Na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze: materiał kokonu

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na materiał wykonania kokonika. Zaleca się unikania modeli uszytych z tkanin syntetycznych, sztucznych, mogących podrażnić bardzo delikatną skórę małego dziecka. Najlepiej sprawują się kokony bawełniane, muślinowe, lniane. Zwykle tego rodzaju gniazdka można znaleźć w sklepach handmade, choć nie jest to żadna stała zależność. Informacja o wykorzystanych do stworzenia kokonu materiałach powinna znajdować się na dołączonej metce lub na opakowaniu produktu.

Po drugie: kolor

Kolor kokonu nie ma znaczenia tylko ze względu na estetykę. Chodzi o to, by nie kupować modeli wykonanych z tkanin o bardzo wyrazistej barwie. W gniazdu malec ma się wyciszyć i uspokoić. Materiał o jaskrawym kolorze będzie stanowić dodatkowy bodziec pobudzający. Dlatego zaleca się wybierać produkty utrzymane w odcieniach szarości lub pasteli.

Po trzecie – dno kokonu

Dno kokonu musi być usztywnione i wypełnione materacem. Ten powinien spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa i zapewniać dziecku prawidłowe ułożenie ciała. Przed zakupem danego modelu warto więc sprawdzić, z czego wykonano dno gniazdka i czy takie rozwiązanie jest faktycznie bezpieczne dla naszej pociechy.

Po czwarte – rozmiar

Kokony mogą występować w różnych wariantach rozmiarowych. Teoretycznie różnice między nimi nie powinny być duże. Jednak będą one znacząco zauważalne dla samego malca. Ogólna zasada jest taka, by wybierać mniejsze modele. Takie lepiej otulają bowiem dziecko i zapewniają mu większy komfort. Większe kokoniki zaleca się wtedy, gdy wiadomo, że dzieciątko urodzi się pokaźniejszych rozmiarów niż większość rówieśników. Nie ma sensu kupować kokonu na wyrost. Ten produkt ma posłużyć maksymalnie do dwunastego miesiąca życia, a zapewne w okolicach siódmego lub ósmego miesiąca będzie używany bardzo sporadycznie. Nie ma więc co martwić się, że nasza latorośl wyrośnie z gadżetu zbyt szybko.

Po piąte – możliwość prania

Warto wybrać taki kokon, który łatwo się wypierze. Dzieci mają tendencje do ulewania czy zmoczenia gniazdka. Na pewno więc będzie potrzeba szybkiego doprowadzenia go do porządku. Większość modeli można odświeżyć w pralce, jednak zdarzają się takie, których producenci odradzają korzystania z automatycznych rozwiązań tego rodzaju. Dla wygody, lepiej wybrać kokonik nadający się do prania w pralce.

Materiał partnera