Badania profilaktyczne kobiet – które warto robić raz do roku?

0
627
kobieta u lekarza
Co najmniej raz w roku warto zrobić przede wszystkim podstawowe badania moczu i morfologię krwi | fot.: stock.adobe.com

Dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności… ileż to razy życzymy sobie wzajemnie zdrowia, wymieniając je często na pierwszym miejscu? Ile razy składając życzenia wypowiemy zwrot „zdrowia, bo ono jest najważniejsze”? A czy same robimy coś, aby zadbać o swoje własne zdrowie? Warto zadbać o to, by życzenie „zdrowia” spełnić we własnym zakresie, nie licząc na to, że cudownie spełni się samo.

Zacznijmy od podstaw

Co najmniej raz w roku warto zrobić przede wszystkim podstawowe badania moczu i morfologię krwi. Kosztują stosunkowo niewiele (jeśli chcemy zrobić je prywatnie), a mogą całkiem sporo powiedzieć o naszym stanie zdrowia. Badania te można wykonać w laboratorium, zwykle nie trzeba się na nie zapisywać z wyprzedzeniem. W przypadku wykrycia nieprawidłowości warto skonsultować się z lekarzem i wykonać dodatkowe badania. Do podstawowych badań należy również pomiar ciśnienia. Jeśli nie mamy własnego aparatu z pewnością znajdziemy go w większości aptek.

Doroczna wizyta u ginekologa

Kobiety, niezależnie od wieku, powinny regularnie odwiedzać swojego lekarza ginekologa, nawet jeśli czują się dobrze i nic im nie dolega. Wizyta kontrolna raz w roku powinna być wręcz obowiązkowa. Na takiej wizycie powinno się wykonać przede wszystkim cytologię. Jest to badanie szyjki macicy w kierunku zmian nowotworowych. Czasem można spotkać się z opinią, że powinno się cytologię wykonywać co 2-3 lata, ale warto wziąć pod uwagę jak szybko rozwijają się nowotwory i pamiętać, że im prędzej wykryjemy jakąś zmianę, tym szybciej będziemy w stanie ją zwalczyć. Materiał do badania pobiera się specjalną szczoteczką, trwa to zaledwie chwilę.

Najczęściej występującym u kobiet nowotworem złośliwym jest rak piersi. Dlatego warto pamiętać o zrobieniu również USG piersi. Nie każda zmiana będzie wyczuwalna podczas badania ręcznego, które kobiety mogą wykonać we własnym zakresie. Po 40. roku życia powinno się wykonywać mammografię. I znów – teoretycznie zaleca się ją robić co dwa lata (między 50. a 69. rokiem jest w Polsce refundowana właśnie jedna mammografia co dwa lata), ale im szybciej wykryje się zmianę, tym lepiej. Oczywiście robienie takiego badania co miesiąc nie ma sensu, natomiast raz w roku jak najbardziej.  Przy okazji wizyty u ginekologa warto też wykonać standardowe badanie ginekologiczne, wykonywane przez lekarza.

Choroby układu krążenia

Najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce są choroby układu krążenia. Aby przekonać się w jakiej kondycji jest nasze serce i wszystko, co pomaga mu funkcjonować, warto wykonać lipidogram. Powie on jak funkcjonuje nasza gospodarka tłuszczowa i metabolizm, czyli w skrócie jakie jest ryzyko miażdzycy, zawału, udaru czy cukrzycy. 

Na koniec bardzo ważna rzecz, dla wszystkich kobiet. Najważniejsze to żeby się nie wstydzić zapisać na wizytę lub badanie, nawet jeśli się nie było już kilka lat. Lekarz nie powinien w żaden sposób komentować długiej przerwy między badaniami, a nawet gdyby to pamiętajmy, że świadczy to tylko o nim. Ważne, żeby w końcu podjąć tę ważną decyzję o zrobieniu badań.

NCU