Co to jest piaskowanie zębów i jak wygląda ten zabieg?

0
687
zabieg piaskowania zębów
Piaskowanie zębów warto wykonywać regularnie, przynajmniej raz do roku, aby kompleksowo zadbać o higienę jamy ustnej | fot.: materiał partnera

Piaskowanie zębów to jeden z najczęstszych zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych. Sprawdź, ile kosztuje piaskowanie, jak często można je powtarzać oraz dowiedz się, czy higienistka stomatologiczna ma uprawnienia do jego przeprowadzenia. 

Piaskowanie zębów – co to jest?

Piaskowanie zębów, obok wybielania i skalingu, jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów profilaktycznych w gabinetach dentystycznych. Polega ono na usunięciu przebarwień i osadów powstałych wskutek picia kawy, herbaty, czerwonego wina oraz palenia papierosów. Poleca się je również osobom, które noszą aparat ortodontyczny i przygotowującym się do wybielania zębów. Przeprowadza je najczęściej członek zespołu dentystycznego z odpowiednimi uprawnieniami, na przykład higienistka stomatologiczna po szkole we Wrocławiu.

Piaskowanie zębów wykonuje się za pomocą piaskarki, która rozpyla w jamie ustnej pacjenta wodę oraz specjalny proszek, nazywany piaskiem stomatologicznym. Zabieg trwa około 30 minut i jest bezbolesny. Ze względu na specyficzny, słony posmak substancji czyszczącej, producenci proszków dodają do nich różne kompozycje smakowe, aby zminimalizować dyskomfort podczas zabiegu. 

Wiele osób zastanawia się również, ile kosztuje piaskowanie zębów. W zależności od gabinetu stomatologicznego, jego cena waha się od 60 do 150 złotych. Piaskowania nie można zrobić na NFZ – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, osobom objętym ubezpieczeniem zdrowotnym raz na dwanaście miesięcy przysługuje jedno refundowane „usunięcie złogów nazębnych”. Oznacza to, że pacjent może skorzystać z zabiegu skalingu, który polega na rozbiciu kamienia nazębnego. Piaskowanie jest zabiegiem dodatkowym i odpłatnym. 

Piaskowanie zębów – jak często można je wykonywać?

Piaskowanie zębów warto wykonywać regularnie, przynajmniej raz do roku, aby kompleksowo zadbać o higienę jamy ustnej. Częściej, bo co 3-6 miesięcy powinni decydować się na nie palacze, miłośnicy kawy i herbaty, posiadacze aparatów ortodontycznych oraz osoby ze szczególną tendencją do gromadzenia się osadów nazębnych.

Kto może wykonywać piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów wykonuje higienistka stomatologiczna. W odróżnieniu od asystentki posiada ona niezbędne uprawnienia uzyskanie w szkole policealnej. Higienistka stomatologiczna po szkole we Wrocławiu może również przeprowadzać inne zabiegi, na przykład usuwanie złogów nazębnych, polerowanie zębów, lakowanie bruzd zębowych oraz fluoryzację. Osoba na tym stanowisku zajmuje się ponadto prowadzeniem dokumentacji medycznej gabinetu dentystycznego i rejestru zużytych środków, preparatów, leków i materiałów. Do jej zadań należy także prowadzenie działalności edukacyjnej oraz prozdrowotnej w przedszkolach lub szkołach, dobieranie środków higienicznych oraz udzielanie pacjentom wszystkich niezbędnych informacji na temat dbania o zdrowie i higienę jamy ustnej. 

Czy warto zostać higienistką stomatologiczną?

    Szkoła we Wrocławiu rzetelnie przygotowuje swoich słuchaczy do pracy w zawodzie higienistki stomatologicznej. Odbywają oni zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne w profesjonalnie wyposażonych pracowniach. Do ich dyspozycji są m.in. fotel stomatologiczny z unitem, piaskarka, skaler, kamera wewnątrzustna, utwardzacz do wypełnień, wstrząsarka i wiele innych. Kierunek jest w pełni darmowy – słuchaczy nie obowiązują opłaty za czesne, wpisowe, legitymację, indeks, a także usługi w sekretariacie. 

Absolwenci szkoły we Wrocławiu mogą szukać zatrudnienia w miejscach takich jak kliniki, poradnie, prywatne i publiczne gabinety dentystyczne, a także w szkoły lub przedszkola. 

Materiał partnera