Monitoring IT – jak zadbać o bezpieczeństwo firmy

0
611
monitoring IT
Dzięki wdrożeniu monitoringu IT firma otrzymuje stały dostęp do informacji o stanie całej infrastruktury | fot.: stock.adobe.com

Rozwój technologiczny dotyka nas każdego dnia nie tylko w życiu prywatnym, ale też zawodowym. Obecnie praktycznie każda organizacja działająca na rynku opiera swoją aktywność o zaawansowane informatyczne systemy, działalność w sieci oraz ogólną infrastrukturę informatyczną. Z każdym rokiem zwiększanie udziałów obszaru IT w gospodarce będzie rosło, a co za tym idzie, wzrasta również ryzyko niepowołanych zdarzeń, które mogą mieć dalece idące skutki. Włamanie, wyciek wrażliwych danych, utrata zasobów to tylko niektóre ze zdarzeń, które mogą spotkać każdą firmę. Dlatego też kluczowe jest odpowiednie zadbanie o infrastrukturę IT dzięki monitoringowi IT. 

Dlaczego warto stosować monitoring IT?

O zasadności stosowania odpowiednich zabezpieczeń infrastruktury IT nie musimy opowiadać zbyt wiele. Każda szanująca się firma na rynku wykorzystuje nowoczesne technologii do maksymalizacji produktywności, zdobywania nowych rynków zbytu czy utrzymywania przewagi konkurencyjnej. Szczególnie te firmy, które aktywnie działają w sieci, korzystając z dobrodziejstwa chmury czy promując się w Social Mediach, są narażone na wiele rodzajów komplikacji. O czym dokładnie mowa? Nie tylko o atakach hakerów. Chodzi również o awarie serwera, czy niepowołany wyciek danych. To sytuacje, które mogą przede wszystkim wpłynąć na reputację firmy. To jednak nie wszystko. Poza wizerunkową katastrofą, ataki na infrastrukturę mogą wiązać się z ogromnymi stratami finansowymi firmy. Dlatego też monitoring IT jest obowiązkowym obszarem, którym zainteresować powinna się każda organizacja na rynku.

Co wchodzi w skład monitoringu IT?

Dzięki wdrożeniu monitoringu IT firma otrzymuje stały dostęp do informacji o stanie całej infrastruktury. To pozwala na dostatecznie szybkie wykrycie wszelkich niepokojących symptomów i ograniczenie rozmiaru strat.  W swoim standardowym kształcie monitoring IT obejmuje takie działania jak ciągły monitoring zdarzeń w ramach infrastruktury IT, raportowanie wszelkich sytuacji niepowołanych, tworzenie raportów aktywności, ale też audyt całej infrastruktury. Taki audyt jest szczególnie istotny w procesie optymalizacji infrastruktury IT i dążenia do doskonalenia jej pod względem komfortu wykorzystania przez użytkowników i zabezpieczeń.

Monitoring IT – samodzielnie czy z pomocą zewnętrznej firmy? 

Czy monitoring IT powinien być realizowany przez wewnętrzny zespół, czy raczej warto powierzyć to zadanie specjalistom z zewnątrz? To zależy. Przede wszystkim od wielkości firmy. Mała, kilkuosobowa firma, która korzysta z infrastruktury IT, nie zawsze może pozwolić sobie na koszty w postaci zatrudnienia dodatkowej osoby zajmującej się jedynie monitoringiem IT. W takiej sytuacji uzasadnione będzie zatrudnienie firmy outsourcingowej, która za znacznie mniejszą opłatą zobowiąże się do stałego monitoringu IT. 

Jeśli jednak firma jest duża i liczy sobie kilkudziesięciu, a może nawet kilkuset pracowników, koszty zatrudnienia specjalistów IT będą znacznie mniejsze, niż zlecenie tego firmie zewnętrznej. 

ŁNA