Jak zajść w ciążę?

0
650
młodzi ludzie z testem ciążowym
Przyszli rodzice często sądzą, że częste uprawianie seksu w okresie domniemanej owulacji zwiększy szanse na zajście w ciążę. Niestety okazuje się, że raczej nie tędy droga | fot.: materiał partnera

Czasami przychodzi taki moment w życiu, gdy para czuje, że teraz to dla nich najlepszy czas, by postarać się o dziecko. Wówczas chcą zajść w ciążę jak najszybciej, ale to się nie udaje. Tymczasem tu wskazana jest duża cierpliwość. I choć czasami się to udaje „od pierwszego razu”, to jednak najczęściej organizm potrzebuje trochę czasu, a niekiedy okazuje się, że trzeba zmierzyć się z problemem niepłodności. Sprawdź, czy można coś zrobić, by ułatwić zajście w ciążę.

Kiedy można zajść w ciążę?

W trakcie cyklu miesiączkowego, mniej więcej 14 dni po rozpoczęciu miesiączki, w organizmie kobiety dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, co nazywane jest owulacją. W tym właśnie czasie możliwe jest zajście w ciążę. Dzieje się tak, gdy plemniki spotkają na swej drodze właśnie komórkę jajową, a jeden z nich trwale się z nią połączy. Jeśli więc stawiamy pytanie – jak zajść w ciążę? – to odpowiedź jest teoretycznie prosta. W ciążę zachodzi się podczas stosunku płciowego, który ma miejsce tuż przed lub w czasie owulacji, bo plemniki są w stanie przeżyć w organizmie kobiety około tygodnia.

Niestety w praktyce nie zawsze jest to takie łatwe. Szacuje się, że tylko w Polsce problemy z poczęciem dziecka ma nawet 1,5 miliona par. Specjaliści najpierw radzą uzbroić się w cierpliwość, bo starania o dziecko, które trwają nawet rok, to norma i wcale nie świadczą o niepłodności. Jednak gdy czas ten zaczyna się znacząco wydłużać, warto sprawdzić, gdzie tkwi problem.

Co ułatwia zajście w ciążę?

Jeśli planuje się powiększenie rodziny, to warto wcześniej zadbać o organizm przyszłej mamy. Warto przeprowadzić podstawowe badania oraz odwiedzić stomatologa, bo profilaktyka i ewentualne leczenie pozwoli w czasie ciąży uniknąć niepotrzebnych wówczas terapii.

Chcąc zajść w ciążę, warto z wyprzedzeniem zrezygnować z alkoholu, papierosów i substancji odurzających. Powinna to zrobić zarówno kobieta, jak i przyszły tata. Już dawno bowiem udowodniono, że wszystkie te używki źle wpływają na jakość nasienia mężczyzny.

Warto zdecydować się na rozsądną suplementację witamin i minerałów, którą najlepiej ustalić na podstawie badań krwi. Wyniki trzeba skonsultować z lekarzem, który odpowiednio dobierze rodzaj suplementów oraz wielkość dawek, bo te zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże, mogą nie poprawić ogólnej kondycji organizmu. Niezwykle istotna jest też prawidłowa waga. Panie, które mają nadwagę, powinni zrzucić nieco kilogramów, bo jak wiadomo – w ciąży waga rośnie. Wskazana jest też umiarkowana aktywność fizyczna, bo ta znakomicie reguluje gospodarkę hormonalną.

Uwaga – podwójna ilość seksu wcale nie ułatwi zajścia w ciążę

Przyszli rodzice często sądzą, że częste uprawianie seksu w okresie domniemanej owulacji zwiększy szanse na zajście w ciążę. Niestety okazuje się, że raczej nie tędy droga. Częsta ejakulacja zmniejsza ilość plemników w spermie. Jak przekonują specjaliści, znacznie większe szanse poczęcia potomka mają te pary, które w tym czasie uprawiają seks co drugi dzień.

Materiał partnera