Jak sprawdzić, czy diament jest prawdziwy?

0
2217
diamenty biżuteria
Prawdziwy klejnot zawsze posiada certyfikat, który potwierdza jego autentyczny i naturalny blask | fot.: stock.adobe.com

Jak mówi znane przysłowie: nie wszystko złoto, co się świeci. Podobnie jest w przypadku rozróżniania prawdziwych diamentów od podróbek. Cyrkonie również potrafią zachwycać swoim blaskiem i dodawać kobiecie szyku oraz elegancji. Nie są jednak tak trwałe, jak nieśmiertelnie piękne brylanty. Co je odróżnia i jak sprawdzić, czy do kolekcji błyskotek dołączył prawdziwy diament?

Prawdziwy diament – nie daj się oślepić!

W broadwayowskim musicalu „Panowie wolą blondynki” Marilyn Monroe śpiewała, że diamenty są najlepszymi przyjaciółmi kobiety. Nie każda dama się z tym utożsamia, lecz wiele pań jest zauroczonych intrygującym błyskiem biżuterii. A jest w czym wybierać.

Ciekawostka: Wartość rynku biżuteryjnego w Polsce jest szacowana na 3 miliardy złotych.

Różnorodność kamieni, kruszców i kolorów sprawia, że ciężko oderwać wzrok od połyskujących w świetle pierścionków czy naszyjników. Najtrudniej jednak rozpoznać różnice między tańszą podróbką a droższym diamentem. Prawdziwe brylanty przede wszystkim zdobią pierścionki zaręczynowe, ale również kolczyki, naszyjnik czy bransoletki. Jak nie dać się oszukać? Wystarczy znać kilka różnic między prawdziwym diamentem a syntetyczną cyrkonią.

Prawdziwy diament a cyrkonia – jak je odróżnić

Na czym skupiać uwagę kupując diament? Prawdziwy klejnot zawsze posiada certyfikat, który potwierdza jego autentyczny i naturalny blask. O pomoc najlepiej poprosić specjalistę, lecz na pewno dostrzeżesz kilka różnic już na pierwszy rzut oka.

  1. Cyrkonia zawsze jest idealnie wyszlifowana i pozbawiona skaz. W przypadku prawdziwego diamentu można zauważyć niewielkie zanieczyszczenia, czyli tak zwane inkluzje. Chociaż przepięknie mieni się w słońcu, brylant nigdy nie będzie idealny.
  2. Syntetyczne kamienie są podatne na ciepło. Szybko się nagrzewają i utrzymują temperaturę. Prawdziwe diamenty zawsze pozostają chłodne.
  3. Cyrkonie są bardziej miękkie, wiec łatwiej je szlifować. Kształt jest zawsze idealnie zaokrąglony, lecz struktura bardziej podatna na uszkodzenia. Prawdziwe diamenty charakteryzują ostre krawędzie i odporność na odpryski.
  4. Brylanty przepięknie odbijają światło, lecz kolory wcale nie są oczywiste. Środek zachwyca chłodniejszymi odcieniami szarości oraz bieli. Z zewnątrz natomiast zaskakuje ciepłymi refleksami. Cyrkonie prezentują wszystkie kolory tęczy.
  5. Prawdziwy brylant zawsze jest osadzony w platynie lub złocie. Elementy pozłacane lub srebrne są zarezerwowane dla podróbek.

Nie wiesz, jaka błyskotka do Ciebie pasuje? Sprawdź, najpopularniejsze rodzaje kamieni szlachetnych według Tous.

Diament – prawdziwy czy podróbka? Zapytaj specjalistę!

Jeśli chcesz sprawdzić, czy jesteś posiadaczką prawdziwego diamentu, możesz użyć lupy powiększającej w domowych warunkach. Niestety, niektóre z cech trudno wychwycić gołym okiem. Dużo prościej odróżnić brylant od cyrkonii, gdy oba kamienie leżą obok siebie, a nie zawsze jest to możliwe. O poradę zawsze możesz poprosić jubilera, lecz specjalistą w tym fachu jest gemmolog. Weryfikuje autentyczność kruszców i je wycenia. Ostateczna ocena zależy od masy, szlifu, barwy oraz czystości.

Według niektórych przez prawdziwy diament nie da się niczego przeczytać. Zrobienie takiego testu w domu jest jednak niemożliwe, jeśli kamień jest osadzony. Innym rozwiązaniem może być jednak wykorzystanie promieni UV. W przypadku cyrkonii odbijane światło będzie miało barwę szarą, zieloną lub żółtą. Prawdziwy diament zachwyci niebieską poświatą, a ten z wyższej półki nie zabłyśnie wcale. Jak jednak sprawdzić, czy brylant jest autentyczny po latach? Syntetyczne kamienia z czasem tracą swój blask i zaczynają matowieć, a diamenty są niezmiennie piękne.

Prawdziwy diament – cena daje do myślenia Diamenty są wydobywane w Afryce, Rosji, Kanadzie, Indiach oraz Australii. To najtwardsze ze znanych minerałów. Powstają głęboko pod ziemią, w wysokie temperaturze i to przez długi czas. Ich struktura jest tak twarda, że jedynie inny prawdziwy diament może ją zarysować. Na początku są matowe, lecz pod wpływem szlifowania zostaje wydobyty naturalny blask. Ich nietypowość oraz rzadkość wpływają na wycenę. Ile powinien zatem kosztować prawdziwy diament? Cena według Mennicy Skarbowej wynosi ok. 2000 zł w przypadku brylantu i najniższej wadze z certyfikatem. Niewielka kwota za rzekomo autentyczny kamień zawsze powinna wzbudzać podejrzeni

Artykuł sponsorowany