Żylaki to bardzo powszechna dolegliwość, która nieleczona może doprowadzić do sytuacji wymagających interwencji lekarza. Dlatego osoby, które cierpią na niewydolność żylną kończyn dolnych, powinny ze szczególną troską o nie dbać, by nie dopuścić do groźnych dla zdrowia powikłań.
Czym są żylaki?
Żylaki to naczynia żylne, które uległy przebudowie w wyniku patologicznego nadciśnienia żylnego, powstającego na skutek niewydolności zastawek żylnych i upośledzonego odpływu krwi do wyższych partii naczyniowych. W ten sposób naczynia żylne stają się nadmiernie przeciążone, co prowadzi do ich rozciągnięcia i poszerzenia, a tym samym do powstawania żylaków.
Jak objawiają się żylaki?
Choroba żylakowa początkowo może nie dawać objawów i występować pod postacią poszerzonych drobnych naczyń na powierzchni skóry tzw. pajączków. Kolejnym etapem są żyły siatkowate, czyli kręte żyłki widoczne pod powierzchnią skóry, najczęściej lokalizujące się w dole podkolanowym lub na bocznej powierzchni uda i goleni, które również nie są uciążliwe. Z kolei w pełni wykształcone żylaki przyjmują postać pogrubiałych, skręconych i wydłużonych naczyń, które dają dolegliwości takie jak: „uczucie ciężkości nóg” i nadmiernej „pełności” – zwłaszcza w porze wieczornej, bolesne kurcze mięśni łydek, mrowienie i obrzęki, a czasami nawet tępy ból w ciągu dnia.
Niepokojące symptomy
W przypadku choroby żylakowej występuje kilka stanów, które mogą wymagać pilnej pomocy lekarskiej. Wyróżnia się wśród nich objawy, które mogą zwiastować zapalenie żył głębokich. Może mieć miejsce nagłe wystąpienie bolesnego obrzęku w obrębie goleni, a czasem nawet całej nogi, połączone ze zmianą zabarwienia skóry na różowo-siny. Często dzieje się tak w związku z zaopatrzeniem nogi w opatrunek gipsowy, urazem trwającym kilka dni, unieruchomieniem kończyny oraz stosowaniem hormonalnej antykoncepcji. Jeżeli wystąpią któreś z wyżej wymienionych objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Leczenie
Leczenie niewydolności żylnej opiera się na stosowaniu doustnych leków flebotropowych oraz leków do aplikacji na skórę w postaci żelów lub maści. Leki flebotropowe mają za zadanie uszczelnić ściany naczyń, zwiększyć ich napięcie oraz zmniejszyć lepkość krwi, co usprawnia krążenie i zapobiega zaleganiu krwi w ich obrębie. Należą do nich: diosmina, rutyna, escyna, eskulina, hesperydyna oraz dobesylan wapnia i tribenozyd. Z kolei leki stosowane zewnętrznie takie jak Lioton 1000 mają za zadanie złagodzić objawy towarzyszące niewydolności żył powierzchownych. W swoim składzie zawiera on heparynę, która wykazuje potrójne działanie: przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwzakrzepowe, a wodno-alkoholowa formuła preparatu zapewnia głębokie przenikanie przez skórę, przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po aplikacji.
Materiał partnera