Grę „Cyberpunk 2077” możemy określić zdecydowanie mianem najbardziej oczekiwanej gry zeszłego roku. Produkcja miała premierę 10 grudnia 2020 roku i pomimo początkowego zachwytu, zdania na jej temat są bardzo podzielone w środowisku graczy. Dlaczego tak się stało i co stanie się dalej ze studiem?
Co poszło nie tak?
Najcięższymi zarzutami kierowanymi w stronę „Cyberpunka 2077” są bugi i glitche, występujące nagminnie podczas rozgrywki. Gracze konsol starszej generacji także nie byli zadowoleni z optymalizacji gry. O ile jest to całkiem normalne tuż po premierze gry, odrzuciło wiele osób i skłoniło je do napisania negatywnej opinii. Obiektywnie patrząc, gra ma też oczywiście swoje dobre strony, które nie są jednak na tyle mocne, żeby przeważyć jej wady.
Zalety:
- wciągająca fabuła
- klimatyczne miejscówki
- polski dubbing jest naprawdę dobrze zrobiony
- barwne postacie, które są dobrze napisane
- przyjemna ścieżka dźwiękowa
- różnorodne zadania poboczne
- możliwość rozwoju postaci na wiele sposobów
- rozbudowany kreator (pomimo, że w zwiastunie prezentował się lepiej)
Wady:
- masa błędów (poprawianych z każdym patchem, nadal jednak występują)
- optymalizacja na konsole jest tragiczna
- miasto jest mało interaktywne
- mechanika strzelania, która pozostawia wiele do życzenia
- tak samo, jak mechanika jazdy samochodami
Wydaje się jednak, że negatywne opinie wynikają z niebotycznych oczekiwań graczy względem Cyberpunka – nic dziwnego, w końcu na produkcję czekano osiem lat, a nie jest ona ani nowatorska, jeśli chodzi o rozgrywkę, ani zapierająca dech w piersiach, jeśli chodzi o grafikę.
Przyszłość CD Projekt Red
Jeśli chodzi o przyszłość studia, to nie musimy się martwić – bo chociaż fala krytyki po premierze „Cyberpunka 2077” była mocnym ciosem, to firma na konferencji 30 marca 2021 roku ogłosiła swoje dalsze plany. Po pierwsze:
Kolejne kampanie marketingowe mają być znacznie krótsze, a materiały promocyjne będą publikowane bliżej premiery danego tytułu i będą prezentować nagrania z poszczególnych platform, na których gry zostaną wydane. Zmienia się również podejście Spółki wobec zapowiadania nowych produkcji studia – każdego roku CD PROJEKT przedstawi plan aktywności na najbliższe kwartały – możemy przeczytać na oficjalnej stronie CD Projekt Red.
Kolejnym punktem, o którym poinformowało studio, ma być poszerzenie uniwersum „Cyberpunka 2077” o grę mobilną i film. Sama produkcja ma zostać rozbudowana o funkcje sieciowe. Ponadto firma pod koniec marca 2021 przejęła studio deweloperskie Digital Scapes, z którym i tak od ostatnich kilku lat prowadziła bliską współpracę. Owocem tego ma być nowy oddział CD Projekt Red w Vancouver – najprawdopodobniej to dlatego firma ogłosiła, że od 2022 roku planuje pracować nad dwoma tytułami AAA jednocześnie.
Jeśli chodzi o „Cyberpunk 2077” to kto wie – być może dodanie funkcji sieciowych i naprawienie występujących błędów przysporzy tej grze fanów. Na razie jednak produkcja była wielkim rozczarowaniem, która zdecydowanie pozostawi gorzki smak w ustach większości osób, które czekały tyle czasu na jej premierę.
Źródła:
https://www.cdprojekt.com/pl/media/aktualnosci/cd-projekt-aktualizuje-strategie-rozwoju/
JWĄ