Jaki rower wybrać jako prezent na komunię?

0
1277
chłopiec na rowerze
Kupując rower na Komunię zrezygnujmy raczej z tanich produkcji marketowych, gdyż już po kilku tygodniach mogą one sprawiać użytkownikom poważne problemy lub, co gorsza, zupełnie przestać działać | fot.: stock.adobe.com

Sezon pierwszych Komunii Świętych zbliża się wielkimi krokami. Wówczas najbliżsi głowią się, co podarować dziecku, jako prezent w ten wyjątkowy dla niego dzień. Zwykle najpopularniejszym rodzajem podarunku jest rower. Jak wiadomo każde dziecko uwielbia rowerowe przejażdżki i poczucie samodzielności w prowadzeniu własnych dwóch kółek. A zatem radość z prezentu gwarantowana. Niemniej jednak, by mógł on spełniać swoje zadanie, musi być odpowiednio wybrany. Jaki więc rower wybrać jako prezent na pierwszą Komunię Świętą?

Jak wybrać rower na komunię?

Wybór roweru jako prezentu dla dziecka nigdy nie będzie idealnie prosty – oczywiście o ile sam obdarowywany lub jego rodzice nie wskazali wcześniej konkretnego modelu. Jednak możemy wziąć pod uwagę pewne czynniki, które pomogą nam przy wyborze odpowiedniego jednośladu. W pierwszej kolejności pamiętajmy, że wiek komunijny to około 9-10 lat i dla dzieci jest to okres wzmożonego i szybkiego wzrostu, co może skutkować problemami z wyborem rozmiaru roweru. Ponadto oczywistą sprawą jest wybór modelu przeznaczonego dla chłopca lub dziewczynki. Warto wówczas pamiętać o detalach – kolorze, położeniu ramy czy dodatkach, typu koszyk dla małej damy.

Decydując się na konkretny model weźmy także pod uwagę jego przeznaczenie. Idealnym rozwiązaniem będzie zazwyczaj rower miejski oczywiście o ile dziecko będzie go używało do jazdy po ścieżkach rowerowych. Na bezdrożach i w trudniejszym terenie lepiej sprawdzi się rower MTB (zwany czasem „górskim” lub „terenowym”). W obydwu przypadkach możemy znaleźć odpowiednie modele zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.

Nikt z nas nie chce, by prezent był chybiony, albo niedopasowany do sylwetki i wzrostu dziecka, ale przede wszystkim upodobań dziecka. O czym warto więc jeszcze wiedzieć wybierając rower?

Jakie koła i rama do roweru?

Najlepiej przed decyzją o zakupie dokładnie poznać wymiary dziecka. Zwykle kluczowy parametr – wzrost – zamyka się w przedziale około 120 do 150 centymetrów. Sprawdzą się tu więc modele, które mają ramy w rozmiarze 13 lub nawet 14 cali. Wówczas dziecko będzie mogło bez problemu dosięgnąć nogami do ziemi i nie będzie mieć problemów zarówno z wchodzeniem, jak i ze schodzeniem z roweru.

Jednak kolejną kwestią, jest rozmiar kół. Zastanawiasz się czy wybrać 20, 24 czy może 26 calowe koła? Znów pod uwagę musisz wziąć wzrost dziecka. Jeśli jest on poniżej 115 czy 120 centymetrów, to najlepszą wersją, będą dla niego koła w rozmiarze 20 cali. Wówczas musimy uwzględnić ramę 11 lub 13 calową. Niemniej jednak najlepiej dla dziecka w okresie Pierwszej Komunii Świętej najlepiej sprawdzą się koła 24 lub 26 cali. Oto pomocna tabela rozmiarów:

  • dla dziecka poniżej 115 czy 120 centymetrów wzrostu- rama 11, 12 lub 13 calowa, a koła w rozmiarze 20 cali.
  • dla dziecka od 120 do 150 centymetrów wzrostu-  rama w rozmiarze 13 lub 14 cali, a koła najlepiej 24 calowe.
  • dla dziecka powyżej 150 centymetrów wzrostu- rama 14 i 15 calowa, a koła w rozmiarze 26 lub 27,5 cali.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Co prawda w tego typu juniorskich rowerach, nie można mieć zbyt wygórowanych wymagań. Niemniej jednak rower powinien posiadać solidny osprzęt. Dlatego dobrze, by był wyposażony w przedni amortyzator.

Szczególną uwagę należy zwrócić na hamulce. Modele tarczowe, znajdziemy w rozsądnej cenie, a zapewnią one dziecku odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Hamulce tarczowe mają z reguły lepszą siłę hamowania niż inne rozwiązania. Wszystko zależy też od naszego budżetu, gdyż za rower z hamulcami tarczowymi trzeba będzie zapłacić około 2 tysięcy złotych.

Oczywiście warto aby rower miał przerzutki. Przy czym zupełnie wystarczające będą tez tyłu. W rowerach miejskich można znaleźć modele z przerzutkami wewnętrznymi – w tylnej piaście (Shimano Nexus). Są one oczywiście trochę droższe, ale jednocześnie intuicyjne w obsłudze i trwałe.

Kupując rower na Komunię zrezygnujmy raczej z tanich produkcji marketowych, gdyż już po kilku tygodniach mogą one sprawiać użytkownikom poważne problemy lub, co gorsza, zupełnie przestać działać. Warto postawić na modele co najmniej ze średniej półki cenowej, które będą oznaczały się dobrymi i solidnymi parametrami, a także nie zawiodą oczekiwań i potrzeb dziecka, nawet tego, które ceni sobie dynamiczną jazdę. Taki rower będzie cieszył przez długi czas i na pewno będzie wspaniałym wspomnieniem ważnej rodzinnej uroczystości.

OLI