Odkryj niezwykłą moc zakwasów warzywnych

0
1433
Surówka z kiszonej kapusty na drewnianej tacy, kiszone ogórki w słoikach
Kiszone warzywa, owoce i zakwasy zawierają kwas mlekowy, który reguluje florę bakteryjną w jelitach, wspomaga trawienie i wchłanianie produktów przemiany materii oraz obniża poziom tzw. złego cholesterolu | fot.: materiał partnera

Kiszonki nazywane są polskimi superfoods. Posiadają szereg prozdrowotnych właściwości, są także źródłem wielu witamin, minerałów, mikro- i makroelementów. Szczególnie w sezonie wzmożonych zachorowań na grypę i przeziębienie warto sięgać po kiszone owoce i warzywa oraz po zakwasy warzywne – uzupełniają one niedobory witaminy C w diecie i poprawiają odporność.

Zdrowy sposób konserwacji żywności

Kiszenie to prosta metoda o wielowiekowej tradycji – według źródeł historycznych Polacy stosowali ją co najmniej od XV wieku – wykorzystująca fermentację mlekową przeprowadzaną przez bakterie mlekowe. W jej wyniku cukry proste zawarte w warzywach i owocach rozkładają się na kwas mlekowy, przez co zahamowane zostają procesy gnicia i psucia się żywności, a komponenty nabierają przy tym oryginalnego smaku. Innym popularnym sposobem konserwowania żywności jest dodawanie roztworów kwasów organicznych (np. kwasu octowego), bez procesu fermentacji. Tą metodą uzyskuje się np. ogórki konserwowe. Proces ten technolodzy żywności nazywają marynowaniem.

Kiszonki – bomba witamin i minerałów

Kiszone warzywa (np. kapusta, buraki, ogórki), owoce (cytryny czy jabłka) oraz zakwasy (soki z kiszonych warzyw i owoców) są bogatym źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Wprowadzenie kiszonek do codziennego jadłospisu zapewni organizmowi zastrzyk m.in. witaminy A, kwasu askorbinowego (czyli witaminy C), wapnia, żelaza, witaminy D, witamin B6 i B12 oraz magnezu.

Idealna przekąska dla osób z wysokim cholesterolem

Kiszonki szczególnie warto uwzględnić w diecie przy podwyższonym cholesterolu, ponieważ wykazują one właściwości obniżające jego poziom. Kiszone warzywa, owoce i zakwasy zawierają kwas mlekowy, który reguluje florę bakteryjną w jelitach, wspomaga trawienie i wchłanianie produktów przemiany materii oraz obniża poziom tzw. złego cholesterolu. Niektóre bakterie mikrobiotyczne znajdujące się w składzie kiszonek przetwarzają go w sterole.

Jak samodzielnie zrobić zakwas warzywny?

Dużą popularnością cieszą się ostatnio zakwasy warzywne, np. z buraków czy kapusty (samej lub z dodatkiem jabłka). Produkty tego rodzaju mogą stanowić zdrową bazę potrawy (np. zupy) lub samodzielny, niezwykle wartościowy napój, który wspiera metabolizm, oczyszcza jelita z zalegających tam toksyn oraz odbudowuje układ pokarmowy po kuracji antybiotykami. Samodzielne przygotowanie zakwasu warzywnego to nic trudnego. Wystarczy kilka ogólnodostępnych i tanich składników, by już po około tygodniu cieszyć się oryginalnym smakiem i bogactwem składników odżywczych.

Najpopularniejszy zakwas to ten buraczany. Jak go przyrządzić? Kilogram buraków należy starannie obrać i pokroić w ćwiartki lub grube plastry. Tak przygotowane warzywa umieszcza się w kamiennym, szklanym lub ceramicznym naczyniu wraz z kilkoma obranymi ząbkami czosnku, 2 listkami laurowymi oraz 5–6 ziarnami ziela angielskiego. Następnie litr przegotowanej i ostudzonej wody należy wymieszać z płaską łyżeczką soli oraz łyżką soku z ogórków kiszonych lub kapusty kiszonej i zalać roztworem buraki z przyprawami – tak, by płyn dokładnie je przykrył. Pojemnik przykrywa się gazą umocowaną sznurkiem lub gumką recepturką. Buraki w zalewie po około tygodniu – gdy już ściemnieją – staną się zakwasem.

Warto codziennie sprawdzać, co się dzieje w pojemniku – jeśli na powierzchni zakwasu pojawi się piana, należy ją zebrać i wyrzucić, a resztę zawartości dokładnie wymieszać. Po 5–7 dniach gotowy zakwas można przefiltrować i przelać do innego naczynia, a z buraków – by się nie zmarnowały – przygotować np. sałatkę.

Materiał partnera