Kolektor danych – brzmi skomplikowanie? Każdy z nas przyzwyczaił się już do widoku terminali gotówkowych i kas samoobsługowych. Ale istnieje jeszcze wiele urządzeń, które mogą ułatwiać i automatyzować pracę w różnych dziedzinach gospodarki. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie kolektor.
Czym jest kolektor danych?
Kolektor jest rodzajem przenośnego terminalu, wyposażonego w czytnik kodów kreskowych, dzięki czemu może być wykorzystywany do sczytywania informacji o produktach. Na kolektorach wgrany jest system operacyjny Windows lub Android, co pozwala na proste i intuicyjne używanie sprzętu. Można także przy jego pomocy wprowadzać różnego rodzaju dane, sprawdzać stany magazynowe oraz realizować proces zamówień. Dlatego też kolektorów często używa się podczas pracy w magazynie, przy kompletowaniu zamówień oraz kontrolowaniu ilości produktów na stanie sklepu. Mobilny terminal może przydać się także podczas inwentaryzacji, które wymagają szybkiego i dokładnego zliczenia asortymentu sklepu. Kolektory można wykorzystać już na etapie produkcji, dzięki czemu na bieżąco kontrolujemy przebieg i tempo powstawania danego towaru.
Kto może skorzystać z kolektora danych?
Szybki rozwój branży e-commerce narzucił szybkie tempo rozwoju branży logistycznej, co sprawia, że zwiększa się nie tylko asortyment oferowanych produktów, ale także tempo realizacji zamówień i ilość informacji wprowadzanych do baz danych. Terminal mobilny do kodów kreskowych może w znaczący sposób ułatwić i przyspieszyć organizację łańcucha dostaw, pozwala bowiem nie tylko odczytać kod kreskowy danego produktu, ale także wprowadzić dodatkowe informacje do systemu sklepu/hurtowni. Kolektor sprawdzi się nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale także w mniejszych firmach – wszędzie tam, gdzie następuje dynamiczny obrót towarami, zwłaszcza tzw. produktami szybkozbywalnymi. Rynek FMCG od dawna korzysta bowiem z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Użycie kolektora danych wpływa na szybkość i efektywność pracy, pomaga zniwelować pomyłki wynikające z błędów ludzkich, pozwala zaoszczędzić czas, a także wykonać dwie lub więcej czynności w jednym czasie. Dodatkowo informacje pozyskane przy wykorzystaniu terminala mobilnego mogą posłużyć także długoterminowo – np. w celu wykonania raportu, analizy czy badania.
Więcej niż komputer?
Kolektor może oferować także dodatkowe funkcje, takie jak aparat fotograficzny czy łączność z siecią internetową. Możliwość wykonania zdjęcia może być przydatna zwłaszcza w firmie kurierskiej, kiedy pracownik zobowiązany jest np. dostarczyć dowód zniszczenia paczki. Mobilny terminal to bardzo dobre rozwiązanie dla firm spedycyjnych i transportowych, z łatwością można zabrać go nawet w daleką podróż. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a jego obsługa jest intuicyjna. Pozwala na szybsze przyjęcie oraz wydanie towaru, dzięki automatyzacji całego procesu. Sprzęt ten jest wytrzymały i odporny nawet na trudne warunki atmosferyczne. Nie wymaga także ciągłego dostępu do internetu, co ważne jest szczególnie dla osób pracujących w terenie. Dane z pamięci kolektora można bowiem w łatwy sposób przenieść na komputer. Istnieją nawet terminale, które łączą się z komputerem bezprzewodowo, tj. bez konieczności użycia kabla. Informacje z kolektora mogą być także przesyłane automatyczne na serwer. Jednorazowy koszt kolektora wydawać się może wysoki, ale ta inwestycja może się zwrócić szybciej, niż myślimy, tak więc z pewnością warto przemyśleć kwestię jego zakupu.
ABI